Την τέταρτη της ήττα στα τελευταία πέντε παιχνίδια της γνώρισε την Τρίτη η Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αναζητούσε στο φιλικό με τη Σερβία μία νίκη γοήτρου για να ξεπεράσει το «κάζο» με τα Νησιά Φερόε, ωστόσο δεν τα κατάφερε ούτε απέναντι στους «πλάβι», καθώς οι τελευταίοι πέρασαν νικηφόρα με 2-0 σκορ από τα Περιβόλια.

Τα γκολ που έκριναν το παιχνίδι και έγειραν την πλάστιγγα του ματς υπέρ των φιλοξενούμενων τα πέτυχαν οι Πέτροβιτς (60′) και Γκουντέλι (90+2′).

Υπό τις οδηγίες του Κώστα Τσάνα αγωνίστηκε για πρώτη φορά η «γαλανόλευκη», μετά την αποπομπή του Ρανιέρι, με τον ομοσπονδιακό τεχνικό της Εθνικής Ελπίδων να ρίχνει στο ματς τους Μπακάκη και Κολοβό, οι οποίοι έκαναν ντεμπούτο με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Το πρώτο ημίχρονο του ματς δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Οι δύο ομάδες επικεντρώθηκαν στο πως θα εξουδετερώσει η μία τα ατού της άλλης εστιάζοντας παράλληλα στην ανασταλτική λειτουργία τους κι έτσι το πρώτο 45λεπτο προσέφερε λιγοστές συγκινήσεις στους φίλους της Εθνικής που βρέθηκαν στις κερκίδες των Περιβολίων.

Σε αυτό το διάστημα η Εθνική μας είχε να επιδείξει ένα άστοχο μακρινό σουτ του Μανιάτη, με τους «πλάβι» να απειλούν από την πλευρά τους με την απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 38′  του Ζόραν Τόσιτς που απέκρουσε ο Γλύκος, ο οποίος χρειάστηκε να επέμβει εκ νέου στο πλασέ του Μίτροβιτς από πλάγια, μετά το λάθος γύρισμα του Μανιάτη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ανέβηκε και στο 50′ ο Στοΐκοβιτς αναγκάστηκε σε δύσκολη απόκρουση στη γωνία του, στο σουτ του Χριστοδουλόπουλου. Τελικά στο γκολ έφτασαν οι Σέρβοι στο 60′ με κεφαλιά του Πέτροβιτς, που σηκώθηκε ανενόχλητος για κεφαλιά σε εκτέλεση φάουλ από δεξιά.

Η «απάντηση» των διεθνών μας ήταν ένα επικίνδυνο συρτό σουτ που εξουδετέρωσε πέφτοντας στη δεξιά γωνία του ο Σέρβος τερματοφύλακας (63′), για να πράξει το ίδιο ο Γλύκος στην απέναντι εστία σε προσπάθεια του Τζούρισιτς, στο 70ο λεπτό.

Η τελευταία καλή ευκαιρία της Εθνικής μας για την ισοφάριση σημειώθηκε στο 86′, με πρωταγωνιστή τον Μάνταλο, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά, βλέποντας την μπάλα να περνάει άουτ, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Γκούντελι με ένα άπιαστο σουτ από τα 25 μέτρα άφησε «άγαλμα» τον Γλύκο, γράφοντας το 0-2 για τους «πλάβι».

Ελλάδα-Σερβία 0-2

Γκολ: 60′ Πέτροβιτς, 90+2′ Γκουντέλι