Η εθνική έπαιξε όσο χρειαζόταν για να νικήσει 2-0 την Ιρλανδία στο «Γ. Καραϊσκάκης» και να πετύχει την 4η διαδοχική νίκη της στο Nations League. Ο Τάσος Μπακασέτας στο 48΄ και ο Πέτρος Μάνταλος στις καθυστερήσεις (90+2΄) πέτυχαν τα γκολ για την ελληνική ομάδα, η οποία χρειάζεται πλέον μία ισοπαλία εναντίον της Αγγλίας (14/11) για να εξασφαλίσει την πρώτη θέση του Β΄ ομίλου στη δεύτερη κατηγορία του Nations League.

Η εθνική ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, αν και λίγο έλειψε να βρεθεί πίσω στο σκορ. Στο 5΄ από λάθος της άμυνας η μπάλα έφτασε στα πόδια του Φέργκιουσον μέσα στην περιοχή, αλλά πρόλαβε να τον παρεμποδίζει ο Ρότα, να χάσει την ισορροπία του και να αστοχήσει. Στη συνέχεια και μέχρι να συμπληρωθεί το ημίωρο, η Ελλάδα ήταν καταιγιστική, ενώ στερήθηκε το γκολ χάρη στην εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρισκόταν ο Κέλεχερ. Ο γκολκίπερ της Λίβερπουλ πραγματοποίησε πολύ σπουδαία επέμβαση σε μεγάλη ευκαιρία του Παυλίδη στο 11΄, καθώς και διπλή απόκρουση στα σουτ του Μπακασέτα και του Παυλίδη στο 19΄ και στη συνέχεια του Γιαννούλη στο 30΄. Ήταν φυσιολογικό να κοπάσει προσωρινά η ορμή των διεθνών μέχρι το ημίχρονο.

Όμως, με την έναρξη του δεύτερου μισού του αγώνα και πριν προλάβουν οι Ιρλανδοί να πιστέψουν ότι θα μπορούσαν να φύγουν με θετικό αποτέλεσμα από το Φάληρο, η Ελλάδα άνοιξε το σκορ. Ο Τάσος Μπακασέτας βρέθηκε σε θέση βολής στο ύψος της περιοχής και με δυνατό δεξί σουτ έγραψε το 1-0 στο 48΄. Στη συνέχεια έβγαλε το μαύρο περιβραχιόνιο από το αριστερό του μπράτσο και το ύψωσε στον ουρανό, αφιερώνοντας το γκολ στον αδικοχαμένο συμπαίκτη του, Τζορτζ Μπάλντοκ. Από το σημείο εκείνοι οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο, αναγκάζοντας την εθνική σε οπισθοχώρηση. Στο 69΄ ο Βλαχοδήμος δήλωσε «παρών» σε κεφαλιά του Τέιλορ με τους Ιρλανδούς να γίνονται ολοένα και πιο απειλητικοί και τον Γιοβάνοβιτς να προσπαθεί με διαδοχικές αλλαγές να δώσει «ανάσες» στην ομάδα.

Η ελληνική ομάδα δέχτηκε έντονη πίεση, χωρίς όμως αυτή να συνοδεύεται από μεγάλες ευκαιρίες. Οι διεθνείς μας απορρόφησαν την πίεση, «έπαιξαν» με το χρόνο και δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να εκμεταλλευτούν την λογική κόπωση που υπήρχε μετά την υπερπροσπάθεια της προηγούμενης Πέμπτης και την νίκη στο Γουέμπλεϊ. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις ο Κέλεχερ έδωσε… ασίστ στον Μάνταλο και από το σοβαρότατο λάθος του Ιρλανδού, ο χαφ της ΑΕΚ «σφράγισε» τη νίκη στο 90+2΄.

Έτσι, η Ελλάδα έκανε το προτελευταίο βήμα και απομένει ένα ακόμα για την πρόκριση στο Final 4 της κατηγορίας και την άνοδο στη League Α. Χρειάζεται ένας βαθμός εναντίον της Αγγλίας στο Φάληρο στις 14 Νοεμβρίου για να πετύχει το στόχο της…

Ελλάδα – Ιρλανδία 2-0 (Novasports Prime, ALPHA)

Γκολ: 48′ Μπακασέτας, 90’+2 Μάνταλος

Κίτρινες κάρτες: Γιαννούλης, Κουρμπέλης

Ελλάδα (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Χατζηδιακός, Γιαννούλης, Κουρμπέλης (82′ Τσιμίκας), Σιώπης, Μασούρας (65′ Πέλκας), Μπακασέτας (73′ Ζαφείρης), Τζόλης (83′ Μάνταλος), Παυλίδης (73′ Δουβίκας).

Ιρλανδία (Χέιμιρ Χάλγκριμσον): Κέλεχερ, Ο’ Σέι, Κόλινς, Σκέιλς, Μπράντι, Κούλεν, Σζμόντικς (73′ Τζόνστον), Νάιτ (73′ Μολούμπι), Ογκμπένε (57′ Εμποσέλε), Πάροτ, Φέργκιουσον (57′ Τέιλορ).