Μέσω των μπαράζ θα διεκδικήσει η Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου την πρόκριση για την τελική φάση του Μουντιάλ της Βραζιλίας.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος έκανε το χρέος της την Τρίτη στο «Καραϊσκάκη», επικρατώντας με 2-0 του Λιχτενστάιν, ωστόσο αυτή η νίκη δεν ήταν αρκετή για να της δώσει το απευθείας εισιτήριο για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2014.

Κι αυτό γιατί η Βοσνία/Ερζεγοβίνη, με τέρμα του Ιμπίσεβιτς (68′), πέρασε νικηφόρα με 1-0 σκορ από τη Λιθουανία και κατέλαβε στην ισοβαθμία με τη «γαλανόλευκη» την πρώτη θέση και κατ’ επέκταση το εισιτήριο σε τελική φάση Μουντιάλ, για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Τα γκολ της Εθνικής μας σημείωσαν οι Σαλπιγγίδης (7′) και Καραγκούνης (81′).

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την Εθνική μας, που πήρε το προβάδισμα αρκετά νωρίς.

Μόλις στο 7ο λεπτό, μετά από τη συνεργασία των Χολέμπας και Σαμαρά, ο μπακ του Ολυμπιακού έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Σαλπιγγίδης, αφού η μπάλα πέρασε από τον Μήτρογλου, άνοιξε το σκορ με διαγώνιο πλασέ.

(Το γκολ του Σαλπιγγίδη)

Πάντως στη συνέχεια οι παίκτες της «γαλανόλευκης» έδειχναν περισσότερο να έχουν το μυαλό τους στη Λιθουανία, όπου δοκιμαζόταν την ίδια ώρα η Βοσνία, παρά στο «Καραϊσκάκη», καθώς δεν συνέχισαν την πίεση κι έδωσαν δικαίωμα στο Λιχτενστάιν να πιστέψει στην ισοφάριση.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μία ανάσα από το 1-1 δύο φορές σε ένα δίλεπτο: στο 20΄, όταν το σουτ στην κίνηση του Βίιζε απέκρουσε σε κόρνερ ο Καρνέζης και στο 22’, όταν μετά την εκτέλεσή του η μπάλα έφτασε πάλι στον Βίιζε, ο οποίος σούταρε βλέποντας όμως την μπάλα να αποκρούεται από τον Σιόβα.

Η Εθνική μας συνέχιζε να παίζει χωρίς καθαρό μυαλό και να τα… χαλάει στην τελική πάσα, με αποτέλεσμα να χρειαστεί να φτάσουμε στο 43ο λεπτό για να δημιουργήσει αξιόλογη φάση.

Πάντως η ομάδα μας δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της στο πρώτο μέρος, καθώς το σουτ του Σαλπιγγίδη, μετά από πάσα του Βύντρα, δεν βρήκε στόχο, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια, ούσα μπροστά στο σκορ με 1-0.

Ο Φερνάντο Σάντος, βλέποντας την ομάδα του να… χωλαίνει προσπάθησε να τονώσει τη δημιουργικότητα της και γι΄αυτόν τον λόγο πέρασε στο ματς τον Σάμαρη. Εις μάτην όμως, καθώς η «γαλανόλευκη» συνέχισε να έχει μία ανούσια υπεροχή, χωρίς ωστόσο να μπορεί να διασπάσει την άμυνα του Λιχτενστάιν.

Βέβαια στη συνέχεια η Εθνική μας είχε κάποιες ευκαιρίες για να κάνει το 2-0, ωστόσο πέρασαν ανεκμετάλλευτες, κι έτσι έπρεπε να περιμένουμε μέχρι το 81ο λεπτό για να «σφραγίσει» η ομάδα μας τη νίκη της.

Σκόρερ του δεύτερου τέρματος της Εθνικής ήταν ο Γιώργος Καραγκούνης, ο οποίος με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι και ύστερα στα δίχτυα του Γιέλε, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.