Δύσκολο έργο είχε ο Ολυμπιακός στον σημερινό εκτός έδρας αγώνα του με τον ΚΑΟ Δράμας, για την 17η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των Ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους μαχητικούς γηπεδούχους, εντούτοις επικράτησαν εν τέλει με 91-81 σκορ, φτάνοντας έτσι τις 16 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Στα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης οι Πειραιώτες δεν μπόρεσαν να περιορίσουν τους Πάλμερ (29π.) και Μπάβτσιτς (20π.), αντιμετωπίζοντας αρκετά προβλήματα στην άμυνα, εντούτοις στο τέταρτο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές Ελλάδας επέβαλαν τον ρυθμό τους και έφτασαν στο ροζ φύλλο.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Μπαρτζώκα ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 16 πόντους, ενώ 11 πέτυχε ο Σερμαντίνι.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 42-50, 60-68, 81-91.

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Νόουλς 7(1), Καλαϊτζής 1, Ακεψεμαϊδης, Μισέλ 4, Μπάβτσιτς 20(3), Κακαρούδης 10, Ζάρας 3(1), Ιωάννου 7(1), Πάλμερ 29(1), Ρόου.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 7, Λο 10, Άντιτς 10(2), Σπανούλης 16, Περπέρογλου 8(1), Σερμαντίνι 11, Σλούκας 8, Πάουελ 8, Γκετσεβίτσιους 3(1), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 6, Κατσίβελης.