Τη νίκη – πρόκριση με 3-2 απέναντι στο Διαγόρα, στη Ρόδο, πήρε ο Ολυμπιακός. Οι “ερυθρόλευκοι”, αν και προηγήθηκαν στο 14′ με τον Όσκαρ έδειξαν το κακό αγωνιστικό τους πρόσωπο στη συνέχεια και δέχτηκαν δύο γκολ από τον Τριανταφύλλου, με αποτέλεσμα να βρεθούν με την πλάτη στον… τοίχο.

Στη συνέχεια ο Ερνέστο Βαλβέρδε επιστράτευσε τον Ντιόγο, ο οποίος ισοφάρισε στο 68′. Το παιχνίδι διεκόπη, λόγω συσκότισης στο 77ο λεπτό και άρχισε μετά από μισάωρη καθυστέρηση. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντάρκο Κοβάσεβιτς στο 84′ δίνοντας την πρόκριση στους κάτοχους του τροπαίου.

Πανιώνιος και Λάρισα πέρασαν στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας κερδίζοντας εκτός έδρας με 2-0 Εθνικό και Παναιτωλικό αντίστοιχα. Στο Ελληνικό ο Πανιώνιος απέκλεισε τον Εθνικό με γκολ των Κουμορτζί και Μπάρκογλου, ενώ στο Αγρίνιο η Λάρισα με δύο γκολ του Πάρα προς το τέλος του ενενηντάλεπτου επικράτησε με 2-0 του Παναιτωλικού.

O ΠΑΟΚ και ο Πανθρακικός είναι οι δύο πρώτες ομάδες που κέρδισαν το “εισιτήριο” για τους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο “δικέφαλος του Βορρά”, με τον Ιμπραΐμα Μπακαγιόκο να σκοράρει δύο φορές, κέρδισε 2-1 τον Μακεδονικό, ενώ ο Πανθρακικός χρειάστηκε την παράταση για να κερδίσει με 2-0 τη μαχητική Ζάκυνθο.

Σήμερα, ο πρωταθλητής Ολυμπιακός θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Διαγόρα. Το ίδιο είχε συμβεί και πέρυσι, όπου οι «ερυθρόλευκοι» είχαν επικρατήσει του αντιπάλου τους, με 2-1.

Η 4η φάση θα ολοκληρωθεί στις 13 Νοεμβρίου, ενώ να σημειωθεί ότι οι αγώνες είναι νοκ άουτ.