Έστω και με τη «ψυχή στο στόμα» ο Άρης κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Αστέρα Τρίπολης.

Η ομάδα του Έκτορ Ραούλ Κούπερ, λίγες μέρες μετά τον θρίαμβό της επί της Ατλέτικο Μαδρίτης, επικράτησε δύσκολα με 1-0 των Αρκάδων στο «Κλεάνθης Βικελίδης», στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Super League, επιστρέφοντας έτσι στις νίκες.

Το γκολ που χάρισε το τρίποντο στους «κιτρινόμαυρους» σημείωσε ο Νέτο με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 55ο λεπτό.

Φτωχό σε φάσεις ήταν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με τους παίκτες των δύο ομάδων να δίνουν μάχες στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά ήταν φλύαρος και δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους μέσα στην πολυπρόσωπη άμυνα του Αστέρα.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε από μια στημένη φάση. Συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό ο Νέτο έδωσε την πρωτοπορία στο σκορ στους γηπεδούχους με έξοχη εκτέλεση φάουλ. Το γκολ αυτό ενίσχυσε τη ψυχολογία των «κίτρινων», οι οποίοι έσφιξαν την πίεση στην περιοχή της ομάδας από την Τρίπολη.

Από την άλλη πλευρά ο Αστέρας προσπαθούσε με ξαφνικές αντεπιθέσεις να απειλήσει και τα κατάφερε στο 77′ με τον Αράς, αλλά το δυνατό σουτ, που επιχείρησε, πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σηφάκη.

Ο Αρης τελικά έφθασε στη νίκη, αλλά χρειάστηκε και τη βοήθεια της τύχης, καθώς στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αστέρας έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν δυνατό σουτ του Φυτανίδη σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Σηφάκη.

Κίτρινες: Κουλουχέρης, Μενδρινός – Ουντότζι, Αράς