Με γκολ του Ορφανού στο 50’ και του Μπούντιμιρ στο 85’, ο Εργοτέλης πήρε τεράστια νίκη μέσα στο «Καυτανζόγλειο» επί του Ηρακλή με 2-0, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας.

Να σημειώσουμε ότι αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τον «Γηραιό», μετά τις ισοπαλίες με τον Ολυμπιακό και τον Ατρόμητο, ενώ ο Εργοτέλης έφθασε στο «τρίποντο» μετά τα «Χ» με τον Ατρόμητο και την ΑΕΚ.

Στις καθυστερήσεις απεβλήθη με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ιάκομπ.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο αγώνας δεν είχε να επιδείξει πολλές φάσεις, αφού οι δύο ομάδες αναλώθηκαν στη «μάχη» της μεσαίας γραμμής. Ο Εργοτέλης κατάφερε να περιορίσει τον Ηρακλή, όμως, δεν κατάφερε να βγει με αξιώσεις στην περιοχή του Κοβαλέφσκι.

Από την άλλη, ο Ηρακλής σε αυτό το διάστημα δεν μπόρεσε να επιβάλει τον ρυθμό του και έτσι δεν δημιούργησε ευκαιρίες, με εξαίρεση το σουτ του Ηλιάδη στο 11’, το οποίο απέκρουσε εύκολα ο Δασκαλάκης, και το γύρισμα του Περπερίδη, ένα λεπτό αργότερα, με τη μπάλα να περνά παράλληλα μπροστά από την εστία του Δασκαλάκη χωρίς να βρεθεί παίκτης του Ηρακλή για να τη στείλει στα δίχτυα.

Στο 38’ ο Εργοτέλης με τον Βερπακόφσκις ανησύχησε την εστία του Ηρακλή, αλλά ο Κοβαλέφσκι έσωσε τους γηπεδούχους και έδιωξε σε κόρνερ με τα πόδια.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ηρακλής μπήκε πιο δυνατά και θα μπορούσε να σκοράρει στο 48’ με τον Παπαστεριανό, αλλά ο παίκτης των γηπεδούχων καθυστέρησε και έχασε την ευκαιρία.

Τελικά, ο Εργοτέλης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ. Στο 50’ από σέντρα του Τσεσνάουσκις, ο Ορφανός με κεφαλιά ακριβείας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κοβαλέφσκι και πέτυχε το 1-0.

Ο Ηρακλής θα μπορούσε να ισοφαρίσει στο 65’, με τον Δασκαλάκη να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Ιάκομπ μέσα από την περιοχή.

Προς το τέλος του αγώνα και συγκεκριμένα στο 80’, μετά από φάουλ του Επστάιν, ο Ιάκομπ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα βρήκε το σώμα αμυντικού του Εργοτέλη και έφυγε κόρνερ.

Το ματς κλείδωσε στο «διπλό» στο 85’, όταν μετά από δεύτερη ασίστ του Τσεσνάουσκις, ο Μπουντιμίρ σε άδεια εστία δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0. Λίγο πριν από το τέλος του 90λεπτου, ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ του Μπόσνιακ, ως επιθετικό φάουλ του Βέλλιου πάνω στο Δασκαλάκη.