Η Κέρκυρα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι των νεοφώτιστων της Super League.

Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ πέρασε νικηφόρα από τις Σέρρες, επικρατώντας με 2-0 του Πανσερραϊκού, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος, και πρόσθεσε ακόμη τρεις βαθμούς στο… σακούλι της.

Ο Επστάιν στο 25΄ άνοιξε το σκορ για τους Φαίακες, ενώ στο 88’ ο Ιωάννου σφράγισε τη νίκη τους, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Με αντεπίθεση-σήμα κατατεθέν στη φετινή της πορεία, η Κέρκυρα πήρε «κεφάλι» στο σκορ στο 25ο λεπτό. Ο Στολτίδης με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Επστάιν, ο οποίος πλάσαρε τον Ράντμαν δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Από το σημείο εκείνο, οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά, εκμεταλλευόμενοι τους χώρους που λογικά άφησε η Κέρκυρα. Σο 45΄ ο Παπάζογλου έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν αστόχησε σε κεφαλιά, ενώ στο β΄ ημίχρονο ανέλαβε δράση ο Δημήτρης Κωνσταντόπουλος.

Ο 32χρονος τερματοφύλακας “καθάρισε” όλες τις επικίνδυνες καταστάσεις που προσπάθησαν να δημιουργήσουν οι παίκτες του Πανσερραϊκού και είχε για ακόμα μία φορά καταλυτική παρουσία.

Βέβαια, στο 50΄ τη… δουλειά έκαναν οι αμυντικοί του, που απομάκρυναν πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Παπάζογλου, όμως ο «Ντίμι» επενέβη στο 52΄ και στο 59΄ σε προσπάθειες του Παπάζογλου και του Σουμπίνιο αντίστοιχα.

Όσο οι γηπεδούχοι πίεζαν, τόσο περισσότερο χώρο για δράση έβρισκε ο Ντένις Επστάιν, ο οποίος στο 66΄ βρέθηκε και πάλι σε θέση για γκολ, όμως ο Ράντμαν κατάφερε να απομακρύνει.

Οι χώροι που είχαν δημιουργηθεί, σε συνδυασμό με τη στιγμιαία αμυντική αδράνεια, έδωσε την ευκαιρία στην Κέρκυρα να “τελειώσει” το ματς στο 88΄. Ο Μακρής μπήκε στην περιοχή από δεξιά και γύρισε τη μπάλα στον Ιωάννου, ο οποίος σε κενή εστία δε δυσκολεύθηκε να διαμορφώσει το τελικό 0-2.

Κίτρινες: Ανάκογλου, Μπέλιτς, Κάστρο – Ιωάννου, Καλαντζής, Γκουστάβο

Πανσερραϊκός (Ντράγκαν Κοκότοβιτς): Ράντμαν, Παπάζογλου, Παντελιάδης, Αμπουμπακάρι (46΄ Γεωργιάδης), Άμο, Κάστρο, Σουμπίνιο (74΄ Ανάκογλου), Μπέλιτς, Ντάλε, Μαβένε, Λεοζίνιο

Κέρκυρα (Μπάμπης Τεννές): Κωνσταντόπουλος, Βενέτης, Στολτίδης, Καλαντζής (82΄ Μακρυδημήτρης), Φλαβίνιο (54΄ Ιωάννου), Τσίγκας (75΄ Γιάντσης), Μαϊστόροβιτς, Κοντοδήμος, Γκουστάβο, Έπσταϊν, Μακρής