Την πρώτη του νίκη στο νέο πρωτάθλημα της Super League πήρε ο Αστέρας Τρίπολης. Οι Αρκάδες, μετά το 0-0 της πρεμιέρας με την Λάρισα, κατάφεραν να πάρουν το «τρίποντο» επικρατώντας 1-0 της Καβάλας στο «Ανθή Καραγιάννη».

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε στο 23ο λεπτό ο Danijel Cesarec. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στα τελευταία λεπτά, μετά την αποβολή του Φυτανίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 84’.

Οι δύο ομάδες δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και αυτό φαίνεται από τις καταγεγραμμένες φάσεις οι οποίες ήταν λιγοστές στο πρώτο μέρος. Η πρώτη φάση σημειώθηκε στο 23’ και ήταν το γκολ που σημείωσε ο Αστέρας Τρίπολης. Σε μια αντεπίθεση ο Danijel Cesarec πήρε τη μπάλα την έστειλε στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Φάνη Κατεργιαννάκη.

Στο 36’ ο Cesarec, μετά από πάσα του Bastia βγήκε και πάλι απέναντι από τον Κατεργιαννάκη, αλλά το σουτ πέρασε άουτ.

Τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Oruma πέρασε τη μπάλα στον Onwuachi, όμως ο Νιγηριανός δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λαζαρίδη, ο οποίος απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και στο 57’ έφτασαν κοντά στην ισοφάριση. Ο Σουλτανίδης έπιασε το σουτ από καλή θέση, όμως η μπάλα άλλαξε πορεία στα σώματα των αμυνομένων.

Δέκα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών ο Oruma έχασε την ευκαιρία να πετύχει γκολ, καθώς το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο δοκάρι του Degra. Στο 84΄ ο διαιτητής του αγώνα απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Φυτανίδη του Αστέρα Τρίπολης.

Κόκκινες κάρτες: 84’ Φυτανίδης

Κίτρινες κάρτες: Ψωμάς, Onwuachi, Oruma – Eder, Φυτανίδης, Cardozo

Καβάλα (Γιάννης Παπακώστας): Κατεργιαννάκης, Πετκάκης, Οικονόμου, Pavicevic, Ψωμάς, Dobrasinovic, Kalatzic, Λάκης (54΄ Σουλτανίδης), Mandy, Oruma, Onwuachi (69΄ Ιωάννου).

Αστέρας Τρίπολης (Mario Gomez): Degra, Urribarri, Λαζαρίδης, Marcelao, Φυτανίδης, Bastia, Cardozo, Carrera, Eder (46΄ Udoji), Wilchez (78΄ Ρόκας), Cesarec (66΄ Bartolini).

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Γιάννης Παπακώστας: «Ήταν ένα άτυχο αποτέλεσμα για μας. Θέλαμε νίκη για να έχει αντίκρισμα το θετικό αποτέλεσμα στη Λιβαδειά, αλλά δεν τα καταφέραμε. Σήμερα χάσαμε ένα ημίχρονο, δεν είχαμε καθαρό μυαλό και αυτό μας στοίχισε το γκολ που δεχθήκαμε. Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε 3-4 ευκαιρίες και με την είσοδο των Ιωάννου, Σουλτανίδη γίναμε πιο επιθετικοί, αλλά δεν πετύχαμε γκολ. Πικράναμε τον κόσμο που ήταν κοντά μας σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Δυστυχώς, δεν τους δώσαμε τη χαρά μιας νίκης μέσα στην Καβάλα, μετά από εννιά χρόνια στη μεγάλη κατηγορία».

Mario Gomez: «Πετύχαμε ένα γκολ, αλλά από εκεί και πέρα η Καβάλα ανέβηκε και μας πίεσε. Είχε ευκαιρίες και θα μπορούσαμε να ισοφαρίσει, αλλά κρατήσαμε το αποτέλεσμα και είμαστε ευχαριστημένοι. Σήμερα οι εννιά από τους έντεκα παίκτες που ξεκίνησαν είναι ξένοι, εμένα όμως δεν με απασχολεί αυτό. Δουλειά μου είναι να κερδίζω. Δεν νιώθω ότι βρίσκομαι με την πλάτη στον τοίχο, έχουμε αρκετούς νέους παίκτες στην ομάδα και όταν «δέσουν» θα είμαστε καλύτεροι».