Μια πολύ σημαντική νίκη πήρε η Κέρκυρα στην Τρίπολη. Οι «Φαίακες» στο ματς που άνοιξε την 23η αγωνιστική επικράτησαν 2-0 του Αστέρα, αν και αγωνίζονταν από το 67 με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ηλία Ιωάννου. Τα γκολ πέτυχαν οι Επστάιν στο 69’ με πέναλτι και Καλαντζής.

Μέτριο ήταν το πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροχή, χωρίς όμως να μπορούν να απειλήσουν. Στο 16ο λεπτό, όταν ο Αρσενίεβιτς βρήκε με κάθετη πάσα τον Ουντότζι, που μόνος απέναντι στον Κωνσταντόπουλο αστόχησε. Από την πλευρά της, η Κέρκυρα απείλησε ουσιαστικά στο 39’ με τον Μακρή, που με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν με πρόθεση να πιέσουν περισσότερο και στο 53’ ο Μπαστία με σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ. Τρία λεπτά μετά ο Αργεντινός αμυντικός μέσος του Αστέρα έχασε άλλη μία ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν έκλεψε τη μπάλα στο κέντρο και βγήκε μόνος απέναντι στον αντίπαλο γκολκίπερ, που απέκρουσε με τα πόδια αποσοβώντας το γκολ.

Τελικά η Κέρκυρα ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα στο σκορ με πέναλτι του Επστάιν στο 69’, το οποίο κέρδισε ο Ηλίας Ιωάννου στο 67’ όταν ανατράπηκε από τον Ντεγκρά. Στην ίδια φάση αποβλήθηκε ο Ιωάννου, με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το 2-0 σημειώθηκε από τον Καλαντζή στο 75’.

Αστέρας Τρίπολης – Κέρκυρα 0-2 (Novasports 2)

Γκολ: 69′ πεν. Επστάιν, 78′ Καλαντζής