Με οδηγούς την τριάδα Σισέ, Λέτο, Νίνης το «τριφύλλι» πέτυχε μια σημαντική νίκη γοήτρου με 3-2 κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ίντερ, στο Τορόντο του Καναδά.

Το καλύτερο ημίχρονο του Παναθηναϊκού ήταν το πρώτο οπότε και πέτυχε και τα τρία του γκολ.

Την αρχή έκανε ο… συνήθης ύποπτος, Τζιμπρίλ Σισέ, στο 13’ μετά από ασίστ του Σεμπάστιαν Λέτο.

Ο Γάλλος στράικερ δεν χρειάστηκε περισσότερα από 10 λεπτά για να «χτυπήσει» ξανά. Ήταν το 22’ όταν σε μια αντεπίθεση επέλεξε να μην δώσει την μπάλα σε έναν εκ των Γκοβού και Λέτο αλλά να τελειώσει μόνος του τη φάση με δυνατό σουτ, αιφνιδιάζοντας τον Ορλαντόνι.

Στη συνέχεια οι «πράσινοι» κατέβασαν ταχύτητα, γεγονός που εκμεταλλεύθηκαν οι παίχτες του Ράφα Μπενίτεθ. Έτσι μετά από δύο ευκαιρίες στο 24’ και το 29’ με τον Όμπι και τον Καμπιάσο, ήρθε το 32’ όταν ο Καντέ προσπαθώντας να απομακρύνει την μπάλα, την έστρωσε στον Ετό, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-1.

Ο χώρος, όμως, που είχαν δώσει οι «νερατζούρι» αποτέλεσε βούτυρο στο ψωμί για τους παίκτες του Παναθηναϊκού καθώς λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Βύντρα, αρχικά, έκλεψε την μπάλα στο χώρο της μεσαίας γραμμής, στη συνέχεια έδωσε πάσα στο Νίνη, ο οποίος με τη σειρά του βρήκε τον Σεμπαστιάν Λέτο που πλάσαρε εύστοχα τον Ορλαντόνι, γράφοντας το 3-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγές από την πλευρά της Ίντερ αλλά και του ΠΑΟ με αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός στο παιχνίδι αφού οι δύο τεχνικοί είχαν αρχίσει τους πειραματισμούς.

Παρόλα αυτά και το δεύτερο 45λεπτο είχε φάσεις και γκολ, με τον διαιτητή να ακυρώνει γκολ του Σισέ στο 66’.

Το τελικό 3-2 έγραψε ο Μουτίνιο μετά από συνδυασμό Πάντεφ και Μαϊκόν στο 86’.

Κίτρινες: Καμπιάσο (Ιντερ), Σαριέγκι (Παναθηναϊκός), Στάνκοβιτς (Ιντερ)

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναθηναϊκός (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Σαριέγκι, Καντέ, Βύντρα (61′ Σεϊταρίδης), Σπυρόπουλος (61′ Μπιάρσμιρ), Σιμάο (89′ Μαυρίας), Κατσουράνης (61′ Καραγκούνης), Γκοβού (61’Μαρίνος), Λέτο (78’Ιωαννίδης), Νίνης (78’Δημούτσος), Σισέ (78′ Πετρόπουλος).

Ίντερ (Ράφα Μπενίτεθ): Ορλαντόνι, Κόρντομπα (46′ Μπιαμπιάνι), Ζανέτι, Ετό (46′ Ματσίνι), Μαρίγκα (73′ Μαϊκόν), Καμπιάσο (73′ Σάμουελ), Όμπι (73′ Μιλίτο), Ματεράτσι (73′ Λούσιο), Κίβου (46′ Αλίμπετς), Πάντεφ (46′ Ρίβας), Ομπίνα.