Στους τελευταίους αγώνες ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κινούνταν σε… ρηχά νερά, παρασυρόμενος από την αγωνιστική μετριότητα, που χαρακτηρίζει τους φετινούς Μπακς, ωστόσο τα ξημερώματα της Τετάρτης κατάφερε να βγάλει τόσο τον εαυτό του όσο και τον σύλλογο του Μιλγουόκι και πάλι στον μπασκετικό «αφρό».

Ο Έλληνας σταρ πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του στο ΝΒΑ, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη επί των Μπουλς με 106-101 σκορ.

Ο διεθνής φόργουορντ τελείωσε το ματς 29 πόντους, 9/14 βολές, 10/14 σουτ, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και κανένα λάθος στα 31 λεπτά συμμετοχής στο ματς, γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φιλάθλους του Μιλγουόκι.

Από εκεί και πέρα, στο Ντάλας οι Καβαλίερς είχαν δύσκολη αποστολή, αλλά κατάφεραν να πανηγυρίσουν την όγδοη σερί νίκη τους (110-107).

Στην κανονική διάρκεια το ματς έληξε ισόπαλο με 95-95, όμως στην παράταση οι Λεμπρόν Τζέιμς και Ίρβινγκ πήρα από το χέρι το Κλίβελαντ και το οδήγησαν σε μια σπουδαία επικράτηση.

Ο «βασιλιάς» ήταν ο πολυτιμότερος του αγώνα σημειώνοντας 27 πόντους, μαζεύοντας 10 ριμπάουντ και μοιράζοντας 7 ασίστ. Για την ομάδα του Ντάλας, ο Πάρσονς είχε 25 πόντους, ενώ ο Νοβίτσι πρόσθεσε άλλους 17.