Σε μία από τις βαρύτερες ήττες στην ιστορία της υποχρέωσε την Άρσεναλ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στο κατ΄ ευφημισμόν ντέρμπι της τρίτης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι»… διέλυσαν τους Λονδρέζους στο «Ολντ Τράφορντ», επικρατώντας με το εντυπωσιακό 8-2, στέλνοντας έτσι μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση ποιος είναι το «αφεντικό» στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Ο… χορός των γκολ για την «αρμάδα» του σερ Άλεξ Φέργιουνσον άνοιξε στο 22’ με τον Ντάνι Γουέλμπεκ, ο οποίος πέτυχε το πρώτο γκολ για τους πρωταθλητές Αγγλίας.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι «κανονιέρηδες» έχασαν ευκαιρία να ισοφαρίσουν, καθώς ο Φαν Πέρσι εκτέλεσε πέναλτι, βλέποντας ωστόσο τον Ντεβίντ ντε Χέα να αποκρούει.

Και αφού δεν κατάφερε να ισοφαρίσει η Άρσεναλ, δέχτηκε και δεύτερο τέρμα στο 28’, με «δράστη» τον Άσλεϊ Γιανγκ, για να ακολουθήσει κι ένα τρίτο γκολ στο 41’ από τον Ρούνεϊ, ο οποίος έκανε το σκορ 3-0 για τη Μάντσεστερ.

Ο Γουόλκοτ μείωσε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου σε 3-1, ωστόσο στο δεύτερο μέρος η Γιουνάιτεντ έκανε επίδειξη δύναμης, πετυχαίνοντας ακόμη πέντε τέρματα.

Στο 64’ ο Ρούνεϊ ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ, ο Παρκ στο 70 πέτυχε το 5-1, ενώ ο Νάνι τρία λεπτά αργότερα πρόσθεσε και το δικό του όνομα στη λίστα των σκόρερ.

Στο 74’ ο Φαν Πέρσι μείωσε σε 6-2, ωστόσο ο Ρούνεϊ στο 82’ με πέναλτι έκανε το σκορ 7-2 το σκορ, το οποίο διεύρυνε ακόμη περισσότερο ο Άσλεϊ Γιανγκ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι συνθέσεις:

Μάντσεστερ Γ.: Ντε Χέα, Σμόλινγκ, Τζόουνς, Έβανς, Εβρά, Κλέβερλι, Άντερσον (68′ Γκιγκς), Νανί (68′ Παρκ), Άσλεϊ Γιανγκ, Ρούνεϊ, Γουέλμπεκ (35′ Χαβιέρ Ερνάντες).

Άρσεναλ: Στσέζνι, Τζένκινσον, Ντζουρού, Κοσιελνί, Αρμάν Τραορέ, Κοκελέν (62′ Τσάμπερλεϊν), Ροζίτσκι, Ράμσεϊ, Γουόλκοτ (83′ Λάνσμπουρι), Αρσάβιν, Φαν Πέρσι (83′ Σαμάκ).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Άστον Βίλα – Γουλβς 0-0

Γουΐγκαν – ΚΠΡ 2-0 (41′ και 66′ Ντι Σάντο)

Μπλάκμπερν – Έβερτον 0-1 (92′ πέν. Αρτέτα)

Τσέλσι – Νόριτς 3-1 (6′ Μποζίνγκουα, 82′ πέν. Λάμπαρντ, 101′ Μάτα / 63′ Χολτ)

Σουόνσι – Σάντερλαντ 0-0

Λίβερπουλ – Μπόλτον 3-1 (15′ Χέντερσον, 52′ Σκρτελ, 53′ Τσάρλι Άνταμ / 92′ Κλάζνιτς)

Κυριακή

Νιούκαστλ – Φούλαμ 2-1 (48′ και 66′ Μπεστ / 88′ Ντέμπσεϊ)

Τότεναμ – Μάντσεστερ Σίτι 1-5 (68′ Καμπούλ / 34′, 41′, 55′ και 93′ Ντζέκο, 60′ Αγκουέρο)

Γουέστ Μπρομ – Στόουκ 0-1 (89′ Σότον)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άρσεναλ 8-2 (22′ Γουέλμπεκ, 28′ και 92′ Άσλεϊ Γιανγκ, 41′, 64′ και 82′ πέν. Ρούνεϊ, 67′ Νανί, 70′ Παρκ / 45’+3 Γουόλκοτ, 74′ Φαν Πέρσι)