Πλούσιο σε γκολ και θέαμα ήταν το ντέρμπι κορυφής του 1ου ομίλου στο «Confederation Cup» ανάμεσα στη Βραζιλία και την Ιταλία.

Η «σελεσάο» επικράτησε το Σάββατο με το ευρύ 4-2 των «ατζούρι», καταλαμβάνοντας την κορυφή του 1ου ομίλου, κι έτσι πιθανότατα θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά την Ουρουγουάη, ενώ από την άλλη οι Ιταλοί θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους με την Ισπανία.

Οι Βραζιλιάνοι άνοιξαν το σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τέρμα του Ντάντε. Στο 51ο λεπτό ο Εμανουέλε Τζακερίνι ισοφάρισε σε 1-1, ωστόσο η «σελεσάο» προηγήθηκε εκ νέου στο 55′ με φανταστική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νεϊμάρ.

Στο 66′ Ο Φρεντ έκανε το 3-1, ο Τζόρτζιο Κιελίνι μείωσε σε 3-2 στο 71′ με κοντινό πλασέ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ενώ ο διαιτητής πιθανότατα πριν το γκολ είχε σφυρίξει για πέναλτι πάνω στον Μπαλοτέλι.

Ο Φρεντ σκόραρε και δεύτερη φορά στο ματς, με τον στράικερ της Φλουμινένσε να διαμορφώνει το τελικό 4-2 στο 89′.

Ιταλία: Μπουφόν, Αμπάτε (30′ Μάτζο), Μπονούτσι, Κιελίνι, Ντε Σίλιο, Μοντολίβο (26′ Τζακερίνι), Ακουιλάνι, Μαρκίζιο, Καντρέβα, Ντιαμάντι (72′ Ελ Σααραουί), Μπαλοτέλι.