Η Τσέλσι, πραγματοποιώντας μεγάλη ανατροπή στο φινάλε, επικράτησε την Κυριακή με 2-1 σκορ της Άρσεναλ και πανηγύρισε τη νίκη στο λονδρέζικο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι «κανονιέρηδες» προηγήθηκαν νωρίς (13΄) στο «Εμιρεϊτς», με γκολ του Ομπαμεγιάνγκ, και μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο έδειχναν να κρατούν σχετικά εύκολα τη νίκη, που θα ήταν η πρώτη με τον Μίκελ Αρτέτα στον πάγκο τους.

Εντούτοις, μία τραγική έξοδος του Λένο σε εκτέλεση φάουλ του Μάουντ, επέτρεψε στον Ζορζίνιο να ισοφαρίσει από το… πουθενά στο 83΄ και τέσσερα λεπτά αργότερα, σε ταχύτατη αντεπίθεση των «μπλε», ο Εϊμπραχαμ συνδυάστηκε ωραία με τον Γουίλιαν και τελείωσε τη φάση, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 για το συγκρότημα του Λάμπαρντ, που εδραιώθηκε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής της Premier League:

Μπράιτον-Μπόρνμουθ 2-0