Με τον πλέον πανηγυρικό τρόπο σφράγισαν το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ τόσο η Μπάγερν Μονάχου (5-1 την Άρσεναλ) όσο και η Ρεάλ Μαδρίτης (3-1 τη Νάπολι).

Μάλιστα οι νίκες τους ήρθαν με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι οι επικρατήσεις τους επιτεύχθηκαν με το ίδιο ακριβώς σκορ των πρώτων αγώνων.

Οι Βαυαροί με πέντε γκολ στο δεύτερο ημίχρονο «σκόρπισαν» εκ νέου αυτή τη φορά μέσα στο «Εμιρέιτς» την ομάδα του Βενγκέρ και με συνολικό απολογισμό τερμάτων 10-2 (!) έστειλαν σπίτι τους τους «κανονιέρηδες», που υπέστησαν έναν από τις πιο ντροπιαστικούς αποκλεισμούς της ιστορίας τους.

Στο εν λόγω ματς διαιτητής ήταν ο Καλογερόπουλος, ο οποίος αδίκησε (σ.σ.: μεγαλύτερη ευθύνη φέρει ο επιπρόσθετος ρέφερι, Καλογερόπουλος, που ήταν πιο κοντά στην φάση) τους γηπεδούχους στο 33′, καθώς δεν τους έδωσε πέναλτι, όταν οΤσάμπι Αλόνσο ανέτρεψε καθαρά τον Γουόλκοτ (είχε ανοίξει το σκορ στο 20′).

Οι ελάχιστες ελπίδες που είχαν οι «κανονιέρηδες» για να φέρουν τα πάνω κάτω εξανεμίστηκαν στο 53΄ με το πέναλτι-αποβολή που υπέδειξε ο Έλληνας ρέφερι. Ο Κοσιενλί ανέτρεψε τον Λεβαντόφσκι και είδε μάλιστα και την κόκκινη κάρτα, με τον Πολωνό να ευστοχεί από την «άσπρη βούλα», γράφοντας το 1-1.

Από κει και πέρα οι Γερμανοί κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο κι από το τραγικό λάθος του Οσπίνα στο 63΄ πήραν το προβάδισμα με τον Ρόμπεν. Στο 78΄ ο Ντάγκλας Κόστα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1, και με δύο γκολ σε διάστημα έξι λεπτών (80΄-86΄) ο Βιδάλ «υπέγραψε» το νέο θρίαμβο της Μπάγερν.

Στο άλλο ματς η Νάπολι το πάλεψε πιο πολύ, προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας κι άλλες ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα τέρματα, ωστόσο στην επανάληψη οι Μαδριλένοι με δύο γκολ του Σέρχιο Ράμος (51′, 57′) κι ένα του Μοράτα έκαναν την ολική ανατροπή (3-1), παίρνοντας την πρόκριση με το… κοντέρ των τερμάτων να γράφει 6-2 στα ματς με τους «παρτενοπέι».

Το σκορ είχε ανοίξει για τους γηπεδούχους ο Μέρτενς στο 26ο λεπτό, ενώ θα πρέπει να σημειωθεί ότι στο πρώτο μέρος ο ίδιος παίκτης είχε και δοκάρι, όπως και ο Ρονάλντο.

Άρσεναλ-Μπάγερν 1-5

Γκολ: 20′ Γουόλκοτ, 55′ πεν. Λεβαντόφσκι, 68′ Ρόμπεν, 78′ Ντόουγκλας Κόστα, 80′, 85′ Βιδάλ

Κίτρινες: Τσάκα, Τσαμπερλέιν, Γουόλκοτ – Αλάμπα, Μαρτίνεθ