Στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων, με πέναλτι του Μεσούτ Οζίλ, η Φενέρμπαχτσε ισοφάρισε σε 2-2 και απέφυγε τη διαφαινόμενη ήττα στο τουρκικό πρωτάθλημα. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον 4ο όμιλο του Europa League, βρέθηκε να χάνει, στην έδρα της, με 2-0 από την Καϊσέρισπορ, αλλά κατάφερε στο τέλος να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας (2-2).

Να σημειωθεί πως το πρώτο γκολ των φιλοξενομενων πέτυχε στο 39ο λεπτό ο Δημήτρης Κολοβέτσιος, ενώ το δεύτερο σημείωσε ο Γκαβράνοβιτς στο 61, με τη «Φενέρ» να μειώνει στο 85′ με τον Ζάιτς και στις καθυστερήσεις να γλιτώνει την ήττα με το πέναλτι του Οζίλ. Αυτό το αποτέλεσμα, πάντως, ίσως οδηγήσει στην πόρτα της εξόδου τον Βίτορ Περέιρα.

Με την Φενέρ αγωνίστηκε ως αλλαγή ο Δημήτρης Πέλκας, ο οποίος μπήκε στο παιχνίδι στο 46ο λεπτό. Ο Βίτορ Περέιρα χρησιμοποίησε τους εξής παίκτες: Οζέρ, Τίσεραντ, Σάλαϊ (46′ Νόβακ), Κιμ, Σανγκαρέ (46′ Ντουρσούν), Γιαντάς, Ζάιτς, Μέιερ (46′ Πέλκας), Καντιόγλου (70′ Οζίλ), Καβετσί (70′ Κουμουσκάγια), Μπερίσα.