Χρειάστηκε να περιμένει περισσότερο από τέσσερις δεκαετίες η Κόρδοβα (περίοδος 1971/1972) για να πανηγυρίσει την επιστροφή της στην κορυφαία κατηγορία του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η ισοπαλία με τη Λας Πάλμας στις καθυστερήσεις (1-1, το πρώτο ματς είχε τελειώσει 0-0), στο δεύτερο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων με έπαθλο την άνοδο στην Πριμέρα Ντιβιζιόν, και συγκεκριμένα το εκτός έδρας γκολ του Νταβίλα, «σφράγισε» το εισιτήριο της επιστροφής της ομάδας στα σαλόνια του ποδοσφαίρου της χώρας της Ιβηρικής χερσονήσου.

Η Λας Πάλμας προηγήθηκε με τον Απόνο στο 48΄, αλλά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μεξικανός, Νταβίλα, που αγωνίζεται στην Κόρντομπα με τη μορφή δανεισμού από την Τσέλσι, πέτυχε το γκολ χάρις στο οποίο η ομάδα του πήρε το τρίτο εισιτήριο για την πριμέρα ντιβιζιόν.

Η Κόρντομπα με τις Εϊμπάρ και Ντεπορτίβο Λα Κορούνια θα αγωνίζονται από τη νέα σεζόν στην κορυφαία κατηγορία του ισπανικού πρωταθλήματος αντικαθιστώντας τις Οσασούνα, Βαγιαδολίδ και Μπέτις.