H Γαλατάσαραϊ ήταν η ομάδα που αναδείχθηκε νικήτρια στον «τελικό» με τη Γιουβέντους, εξασφαλίζοντας έτσι το δεύτερο εισιτήριο του ομίλου, για τους 16 του Τσάμπιονς Λιγκ, μετά τη Ρεάλ Μαδρίτης.
Η ομάδα του Μαντσίνι με χρυσό σκόρερ τον Σνάιντερ στο 85ο λεπτό επικράτησε 1-0 της «βέκια σινιόρα» και θα συνεχίσει στη διοργάνωση, στέλνοντας τους πρωταθλητές Ιταλίας στο Europa League.
Υπενθυμίζεται ότι η εν λόγω αναμέτρηση διεκόπη χθες στο 33ο λεπτό, λόγω του χιονιού που έπεφτε στο «Αλί Σάμι Γεν» και σήμερα παίχθηκε η δεύτερη δόση του ματς, με τους Τούρκους να πανηγυρίζουν την πρόκριση.
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Μουσλέρα, Εμπουέ (81′ Ουμούτ Μπουλούτ), Σετζού, Σεμίχ Καγιά, Γκιοκχάν Ζαν, Ριέρα, Φελίπε Μέλο, Σελτσούκ Ινάν, Σνάιντερ (92′ Τσεϊχιούν Γκιουλσελάμ), Μπουράκ Γιλμάζ, Ντρογκμπά.
ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι (90′ Μπονούτσι), Κιελίνι, Πογκμπά, Βιντάλ, Μαρκίζιο (87′ Κουαλιαρέλα), Λίχτσταϊνερ, Κουάντουο Ασαμόα, Τέβες, Γιορέντε.
Η βαθμολογία
1. Ρεάλ 16 (20-5)
2. Γαλατάσαράι 7 (8-14)
3. Γιουβέντους 6 (9-9)
4. Κοπεγχάγη 4 (4-13)
Eπιμέλεια: Μπάμπης Παπαφιλιππάκης