Ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0) έληξε το παιχνίδι της Αγγλίας με τη Σλοβακία, για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική του Β’ ομίλου, με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα να στέλνει τα «τρία λιοντάρια» στην επόμενη φάση του Euro 2016, όπου πιθανότατα πάντως να βρεθούν και οι Σλοβάκοι.

Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Χότζσον πήρε τη δεύτερη θέση με 5 βαθμούς (σ.σ.: είδε την πλάτη της εκπληκτικής Ουαλίας), με την αποψινή αντίπαλό του να τερματίζει τρίτη, έχοντας 4 βαθμούς, γεγονός που θα της δώσει μία από τις προνομιούχες τρίτες θέσεις που οδηγούν στα «νοκ άουτ» παιχνίδια.

Μονότερμα έπαιξε τη Σλοβακία σε όλο το ματς η Αγγλία ωστόσο οι παίκτες της δεν ευτύχησαν να δουν την μπάλα να αναπαύεται στα δίχτυα του εκπληκτικού Κόζατσικ.

Στο 17’ ο Βάρντι έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Σλοβακίας επιχείρησε το σουτ, αλλά έδιωξε ο Κόζατσικ. Ο… χορός των ευκαιριών για τους Άγγλους συνεχίστηκε στο 33’ όταν ο Κλάιν γύρισε στον Λαλανα, με τον τελευταίο από πλεονεκτική θέση να μην μπορεί να σκοράρει.

Αυτές ήταν οι μοναδικές αξιόλογες φάσεις του πρώτου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Η Αγγλία είχε την πρωτοβουλία και παραλίγο να σκοράρεις στο 61’ ο Χέντερσον γύρισε στον Άλι, αυτός στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έκανε την προβολή, αλλά λίγο πριν καταλήξει στα δίχτυα έδιωξε σωτήρια ο Σκρτελ.

Οι ποδοσφαιριστές του Χότζσον ήταν σαφώς πιο απειλητικοί, αλλά δεν μπορούν να παραβιάσουν την εστία του Κόζατσικ.

Στα τελευταία λεπτά τα «λιοντάρια» έκλεισαν τους Σλοβάκους στα καρέ τους, αλλά και πάλι δεν βρήκαν τρόπο να διαπεράσουν την συμπαγή άμυνα. Το τελικό αποτέλεσμα έστειλε τους Αγγλους στους “16” και τους Σλοβάκους να έχουν βάσιμες ελπίδες ότι θα προκριθούν.

Κάρτες: Βόουκς, Πετσόβσκι, Μπέρτραντ

Σλοβακία (Γιαν Κόζακ): Κόζατσικ, Πέκαρικ, Σκρτελ, Ντούριτσα, Χούμποτσαν, Πετσόφσκι (66’ Γκιομπέρ), Χάμσικ, Κούτσκα, Μακ, Βάις (78’ Σκρίνιαρ), Ντούντα (57’ Σβέντο)

Αγγλία (Ρόι Χότζσον): Χαρτ, Κλάιν, Κέιχιλ, Σμόλινγκ, Μπέρτραντ, Ντάιερ, Γουίλσιρ (56’ Ρούνεϊ), Χέντερσον, Λαλάνα (60’ Αλι), Στάριτζ (76’ Κέιν), Βάρντι