Mε τον πλέον πανηγυρικό τρόπο προκρίθηκε στους 16 του Euro 2016 η Ουαλία, η οποία, συντρίβοντας με 3-0 τη Ρωσία στην τρίτη και τελευταία αγωνιστική, προκρίθηκε στη φάση των νοκ-άουτ αγώνων ως πρώτη του β’ ομίλου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής στη μεγάλη επιτυχία της ομάδας του Κόουλμαν (σ.σ.: αυτή είναι η  παρθενική της συμμετοχή σε τελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος) ήταν ο Μπέιλ, ο οποίος έκανε άνω-κάτω την άμυνα της «αρκούδας», βάζοντας μάλιστα το κερασάκι στην τούρτα στο 67′ (3-0).

Το σκορ για τους εκπληκτικούς Ουαλούς το άνοιξε μόλις στο 11′ ο Ράμσεϊ, ενώ εννέα λεπτά αργότερα ο Τέιλορ διπλασίασε τα τέρματά της ομάδας του.

Το παιχνίδι από το πρώτο λεπτό έδειξε ότι θα μας προσφέρει καλό θέαμα και οι δύο ομάδες κυνήγησαν από νωρίς το γκολ. Η άμυνα της Ρωσίας, όμως, έμοιαζε με παιδική χαρά, κάτι που δεν άργησε να το εκμεταλλευτεί η Ουαλία. Στο 11’ ο Αλεν έβγαλε εκπληκτική πάσα στον Ράμσεϊ, ο οποίος τσίμπησε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα του Ακινφέεφ, κάνοντας το 1-0.

Στο 20’ ο Τέιλορ έγινε αποδέκτης της μπάλας και με διπλή προσπάθεια την έστειλα στα δίχτυα του Ακινφέεφ και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0, κλειδώνοντας ουσιαστικά από πολύ νωρίς την πρόκριση. Οι παίκτες του Κόουλμαν συνέχιζαν να πιέζουν κι αν ήταν πιο προσεκτικοί θα είχαν πετύχει περισσότερα γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ουαλία συνέχισε να πιέζει. Τα πολλά προβλήματα της Ρωσίας στην άμυνα ηταν εμφανή και δεν άργησαν να τα εκμεταλλευτούν οι ποδοσφαιριστές του Κόοουλμαν. Ο Ράμσεϊ έβγαλε στον Μπέιλ κι αυτός δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-0 και να γίνει, μέχρι στιγμής, ο πρώτος σκόρερ του Euro με τρία γκολ. Στη συνέχεια του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και η Ουαλία πανηγύρισε μια ιστορική πρόκριση.

Κίτρινες:
Μαμάεφ, Βόουκς

Ρωσία (Λέονιντ Σλούτσκι):
Ακινφέεφ, Σμολνίκοφ, Ιγκνάσεβιτς, Β.Μπερεζούτσκι (46’ Αλ. Μπερεζούτσκι), Κομπάροφ, Γκλουσάκοφ, Μαμάεφ, Σμόλοφ (70’ Σαμέντοφ), Κοκόριν, Σιρόκοφ (52’ Γκολοβίν),Τζιούμπα

Ουαλία (Κρις Κόουλμαν): Χένεσι, Γκάντερ, Τσέστερ, Γουίλιαμς, Ντέιβις, Τέιλορ, Λέντλεϊ (76’ Κινγκ ), Άλεν (74’ Έντουαρντς), Ράμσεϊ, Βόουκς, Μπέιλ (83’ Τσερτς)

Eπιμέλεια: Μπάμπης Παπαφιλιππάκης