Η Ρεάλ Μαδρίτης και η Τσέλσι είναι οι δύο πρώτες ομάδες που εξασφάλισαν την πρόκριση για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η «βασίλισσα» ηττήθηκε με 2-0 στο Βεστφάλεν από την Ντόρτμουντ, ωστόσο χάρη στη νίκη της με 3-0 σκορ στο «Μπερναμπέου» σφράγισε το εισιτήριο για τους «4» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Εκεί θα βρεθεί πάντως και η αρμάδα του Μουρίνιο, η οποία επικράτησε με 2-0 της Παρί Σεν Ζερμέν στο «Στάμφορντ Μπριζ», καταφέρνοντας να ανατρέψει το εις βάρος της 3-1.

Στο παιχνίδι στη Γερμανία η ομάδα του Αντσελότι, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο κυριολεκτικά τα… χρειάστηκε, καθώς το ψυχωμένο συγκρότημα του Κλοπ προηγήθηκε γρήγορα με τα δύο γκολ του Ρόις (24′, 37′) και «άγγιξε» το σκορ του πρώτου ματς, που θα έστελνε τις δύο ομάδες στην παράταση.

Πάντως θα πρέπει να σημειωθεί ότι η «βασίλισσα» είχε την ευκαιρία να περάσει ένα πολύ πιο εύκολο βράδυ. ωστόσο κάτι τέτοιο δεν συνέβη, καθώς ο Nτι Μαρία αστόχησε σε πέναλτι.

Ό,τι άφησε στη μέση πάντως η Ντόρτμουντ το πέτυχε η Τσέλσι. Οι Λονδρέζοι με τέρματα του Σούρλε στο 32′ και Μπα στο 87′ κατάφεραν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή, παίρνοντας το εισιτήριο με τον ίδιο τρόπο, όπως το είχαν κατακτήσει και πριν από δύο χρόνια απέναντι στη Νάπολι.

Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι οι Άγγλοι σημάδεψαν δύο φορές το οριζόντιο δοκάρι του Σιρίγκου στο 52′ σε σουτ του Σούρλε και ένα λεπτό αργότερα σε σουτ του Όσκαρ.

Ντόρτμουντ-Ρεάλ 2-0

Τσέλσι-Παρί Σεν Ζερμέν 2-0