Στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ κατάφερε να προκριθεί το βράδυ της Τρίτης ο ΑΠΟΕΛ, στον πρώτο του αγώνα υπό τις οδηγίες του Γιώργου Δώνη.

Οι πρωταθλητές Κύπρου επικράτησαν στο φλεγόμενο «ΓΣΠ» με 1-0 της Βιτορούλ και ισοφάρισαν το σκορ με το οποίο είχαν ηττηθεί στη Ρουμανία.

Έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου εκεί οι «γαλαζοκίτρινοι» σημείωσαν τρία γκολ και προκρίθηκαν στον επόμενο γύρο με το εμφατικό 4-0 σκορ.

Στο 53’, ο Αλωνεύτης εκτέλεσε κόρνερ, ο Καρλάο νίκησε τους πάντες στον αέρα κι έγραψε εν μέσω αποθέωσης το 1-0, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα της κανονικής διάρκειας του ματς.

Με την έναρξη της παράτασης ο Μερκής με δυνατό σουτ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του Δώνη που λίγο αργότερα ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ με κεφαλιά του Ντε Καμάργκο.

Το… κερασάκι στην τούρτα θριάμβου για τον ΑΠΟΕΛ έβαλε ο Εφραΐμ, διαμορφώνοντας το επιβλητικό 4-0 για την ομάδα της Κύπρου.