Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Ολυμπιακό τουρνουά βόλεϊ στο Παρίσι η γυναικεία ομάδα της Πολωνίας.

Η ομάδα του Στέφανο Λαβαρίνι έκαμψε την σθεναρότατη αντίσταση της εντυπωσιακής Ιαπωνίας με 3-1 σετ (20-25, 25-22, 25-23, 28-26), στο πλαίσιο του Β΄ ομίλου, ύστερα από έναν εκπληκτικό αγώνα.

Το συγκρότημα από τη χώρα του «Ανατέλλοντος Ήλιου» ήταν ισάξιος αντίπαλος, θα μπορούσε κάλλιστα να έχει όφελος από την αναμέτρηση αλλά στα καθοριστικά σημεία οι αθλήτριες του Μασαγιόσι Μανάμπε δεν έκαναν τις καλύτερες επιλογές.

Οι Γιαπωνέζες προηγήθηκαν κατακτώντας το πρώτο σετ και στη συνέχεια έγινε… μάχη, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες υπέρ της Πολωνίας, όπως δείχνει η διαφορά στα επόμενα σετ.

Τη νικήτρια ομάδα οδήγησαν οι Ανιέσκα Κόρνελουκ και Μαγκνταλένα Στίσιακ, σκόρερ 20 και 19 πόντων αντίστοιχα, ενώ 11 πρόσθεσε η Ναταλία Μέντρζικ.

Από τις Γιαπωνέζες έλαμψε η εκπληκτική Σαρίνα Νισίντα που ταλαιπώρησε αφάνταστα το αντίπαλο μπλοκ, κερδίζοντας 26 πόντους, ενώ επίσης «διψήφιες» ήταν οι Μάγιου Ισικάουα (16π.) και Γιουσίκο Ουάντα (13π.).