Η Πολωνία έκανε την απόλυτη έκπληξη στο Ολυμπιακό τουρνουά βόλεϊ ανδρών των Αγώνων του Παρισιού, καθώς νίκησε τις ΗΠΑ με 3-2 (με ανατροπή στην… ανατροπή) και προκρίθηκε στον τελικό του Σαββάτου (10/8) για πρώτη φορά μετά από 48 χρόνια, όταν κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Αγώνες του Μόντρεαλ το 1976.

Οι Πολωνοί επιβεβαίωσαν πόσο σκληρή και δυνατή ομάδα είναι και στον ημιτελικό με τις ΗΠΑ. Πήραν το πρώτο σετ στο όριο με 25-23, έχοντας εξαιρετικές επιδόσεις στην υποδοχή, έχασαν το δεύτερο επίσης στο όριο με 25-27, αλλά δεν τα παράτησαν όταν οι Αμερικανοί πήραν «σβηστά» το τρίτο σετ με 25-14.

Με πολύ καλές άμυνες κι εξαιρετικό σερβίς ισοφάρισαν σε 2-2 (25-23), οδηγώντας τον αγώνα στο τάι-μπρέικ όπου κυριάρχησαν φτάνοντας σε 4 ματς-μπολ (14-10) και στο 15-13 που τους οδήγησε στον τελικό.

Με 26 πόντους ο Βιλφρέδο Λεόν Βενέρο έκανε τη διαφορά για τους Πολωνούς, ενώ οι 24 πόντοι του Μάθιου Άντερσον και οι 20 του Άαρον Ράσελ δεν έφταναν για τις ΗΠΑ που θα περιοριστούν στη διεκδίκηση του χάλκινου μεταλλίου…

Τα σετ: 25-23, 25-27, 14-25, 25-23, 15-13