Η Γαλλία υπερασπίστηκε τον Ολυμπιακό τίτλο της από τους Αγώνες του Τόκιο και στέφθηκε χρυσή Ολυμπιονίκης για δεύτερη συνεχή διοργάνωση, ενώπιον του κοινού της αυτή τη φορά.

Στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά του Παρισιού οι «Μπλε»… κατασπάραξαν την Πολωνία επικρατώντας 3-0 με χαρακτηριστική άνεση.

Τα σετ: 25-19, 25-20, 25-23.

Οι «Μπλε» του μεγάλου Έρβιν Νγκαπέ, με τον Αντρέα Τζιάνι στον πάγκο, έφεραν το 57ο μετάλλιο στη Γαλλία σε αυτούς τους Αγώνες και 15ο χρυσό. Μόνο οι Σοβιετικοί (1964-1968) και οι Αμερικανοί (1984-1988) έχουν πετύχει τέτοιο «διπλό» στην Ιστορία της διοργάνωσης, σε εποχές που το βόλεϊ δεν περιλάμβανε τόσα έθνη τόσο υψηλού επιπέδου.

Οι ΗΠΑ, που είχαν νικήσει την παγκόσμια πρωταθλήτρια Ιταλία με 3-0 σετ την Παρασκευή, πήραν το χάλκινο μετάλλιο.

Ο διαγώνιος Ζαν Πατρί πρωτοστάτησε για τους γηπεδούχους με 17 πόντους και ο Τρέβορ Κλεβενό είχε 11, ενώ ο Αντουάν Μπριζάρ έκανε τα κρίσιμα μπλοκ. Η Πολωνία, η οποία επέστρεψε στον τελικό μετά από 48 χρόνια, άφησε να πάει χαμένη η ευκαιρία για να διεκδικήσει το δεύτερο χρυσό μετά την κατάκτηση του τίτλου στους Αγώνες του Μόντρεαλ, το 1976.

Ο Μπάρτοζ Κούρεκ ήταν ο πρώτος σκόρερ των Πολωνών με 10 πόντους, ενώ ο μεγαλύτερος αστέρας τους, Βιλφρέντο Λεόν, είχε ένα πολύ «ήσυχο» παιχνίδι για την κλάση του με μόλις 9 πόντους.

Οι ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά, αλλά μετά από τις εναλλαγές στο εναρκτήριο σετ η Πολωνία έμεινε πίσω λόγω πολλών σφαλμάτων στο σερβίς, πριν η Γαλλία ολοκληρώσει το σετ όταν με επίθεση του Πατρί.

Ο Λεόν σήκωσε την Πολωνία στο δεύτερο σετ, έως το σημείο που ο Μπριζάρ του αρνήθηκε έναν τρίτο συνεχή πόντο με το πρώτο μπλοκ του αγώνα, το οποίο ακολούθησαν άλλα δύο. Η έξυπνη επιλογή του Κλεβενό για τη Γαλλία ήταν καθοριστική, αφού ο παίκτης σκόραρε τρεις πόντους στη σειρά για να δώσει πλεονέκτημα δύο σετ στους «Μπλε».

Τέσσερα μπλοκ στην αρχή του τρίτου σετ έδωσαν τον τόνο στη Γαλλία, καθώς τα πράγματα ξέφυγαν εκτός ελέγχου για την Πολωνία. Νιώθοντας μια περιφανή νίκη να πλησιάζει, το γηπεδούχο κοινό μπήκε γι΄ άλλη μια φορά στην εξίσωση του αγώνα τραγουδώντας την «Μασσαλιώτιδα», τον γαλλικό εθνικό ύμνο.

Η Πολωνία έσωσε τέσσερα match ball χάρη σε συνεχή σερβίς του Λεόν, αλλά το τελευταίο του Κουβανού στην καταγωγή άσου έφυγε άουτ, δίνοντας το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς στο παρκέ και στις κερκίδες.