Ανοιχτούς λογαριασμούς για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ισπανίας άφησαν η Βαλένθια και η Ατλέτικο Μαδρίτης.

Οι «ροχιμπλάνκος» κρατούσαν το προβάδισμα με 1-0 μέχρι τις καθυστερήσεις, χάρη στις σωτήριες αποκρούσεις του γκολκίπερ τους, Κουρτουά, ωστόσο στην τελευταία φάση του ματς ο Πόστιγκα ισοφάρισε σε 1-1, αναπτερώνοντας τις ελπίδες της ομάδας του για την πρόκριση, εν όψει του επαναληπτικού στο «Βιθέντε Καλντερόν» (14/01).

Η ομάδα του Σιμεόνε προηγήθηκε στο 72ο λεπτό με τον Γκαρσία, ωστόσο οι «νυχτερίδες» είδαν το σφυροκόπημά τους προς την εστία των Μαδριλένων να μετουσιώνεται σε γκολ με σκόρερ τον πρώην στράικερ του Παναθηναϊκού, ο οποίος στο 90+2’ απέμεινε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη στο «Μεστάγια».

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πίτσι): Γκουάιτα, Ρικάρντο Κόστα, Μάθιου, Ζοάο Περέιρα, Γκουαρδάδο, Φουέγο, Παρέχο, Μίσελ (63′ Φεγκούλι), Μπερνάτ (73′ Κανάλες), Καρτάμπια (77′ Πιάτι), Πόστιγκα

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Σιμεόνε): Κουρτουά, Μιράντα, Χουανφράν, Φελίπε Λουίς, Αλντερβέιρελντ, Γκάμπι, Ραούλ Γκαρσία, Γκιλαβογκί (59′ Τουράν), Κόκε (80′ Τιάγκο), Αντριάν (67′ Ροντρίγκες), Ντιέγκο Κόστα