Έχοντας ως κορυφαίο σε ακόμη ένα παιχνίδι τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μιλγουόκι Μπακς μετέτρεψαν σε… υγιεινό περίπατο τον αγώνα τους με τη Νέα Υόρκη (4-17) και, επικρατώντας με το εμφατικό 132-88, πλέον έχουν το καλύτερο ρεκόρ του ΝΒΑ με 18 νίκες σε 21 ματς.

Αυτή ήταν η 12η διαδοχική νίκη των «ελαφιών», που είχαν να σημειώσουν τόσες ισάριθμες σερί επιτυχίες από το μακρινό 1982.

Οι Μπακς έγιναν επίσης η πέμπτη ομάδα στην ιστορία του πρωταθλήματος που καταφέρνει να κερδίσει δύο διαδοχικούς αγώνες με διαφορά μεγαλύτερη των 40 πόντων (44 τους Νικς και 41 τους Χόρνετς).

Τέτοια εποχή πέρυσι τα «ελάφια» είχαν ρεκόρ 15-6 και το 18-3 είναι το καλύτερο ξεκίνημα της ομάδας μετά τις σεζόν 1970-71 και 1971-72

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης σημειώνοντας 29 πόντους (3/4 τρίποντα), ενώ μάζεψε και 15 ριμπάουντ σε μόλις 22 λεπτά συμμετοχής.

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, ο οποίος αγωνίστηκε για 12 λεπτά και σημείωσε 10 πόντους (4/6 σουτ), ενώ πήρε ένα ριμπάουντ και έδωσε 3 ασίστ.

Ο Μίντλεντον πρόσθεσε άλλους 16 πόντους, ενώ 14 είχε ο Χιλ.

Από τους Νικς διασώθηκαν μόνο οι Ραντλ και Ντότσον, που είχαν 19 και 15 πόντους αντίστοιχα.