Ιδανικό ξεκίνημα έκανε η Γαλλία στο φετινό EURO U21!

Οι «τρικολόρ», οι οποίοι θεωρούνται εκ των μεγαλύτερων φαβορί για να φτάσουν μέχρι την κορυφή, μπήκαν… με το δεξί στη διοργάνωση, επικρατώντας 2-1 της επίσης πολύ ποιοτικής Ιταλίας, χάρη στα γκολ των Καλιμουεντό και Μπαρκολά.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά, με την Ιταλία να δημιουργεί την πρώτη ευκαιρία για γκολ στο 21′, με τον Σκαλβίνι να παίρνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, βλέποντας όμως τον Σεβαλιέ να του αρνείται το γκολ με εντυπωσιακή επέμβαση. Τελικά, ήταν η Γαλλία εκείνη που πήρε το προβάδισμα μόλις δύο λεπτά αργότερα (23′), όταν μετά από σέντρα του Καλουλού, ο Καλιμουεντό άνοιξε το σκορ με πανέμορφο τακουνάκι στην κίνηση!

Οι «ατζούρι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 36′, μετά από εκτέλεση φάουλ του Τονάλι και δυνατή κεφαλιά του Πελέγκρι, πριν οι Γάλλοι μπουν εκ νέου στη θέση του οδηγού στο 62′, όταν μετά από λάθος του Ουντότζι, ο Μπαρκολά του έκλεψε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα για το 2-1.

Στο 83′ ο Μπαντέ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για τη Γαλλία, ανατρέποντας τον Γκνοτό που έβγαινε τετ-α-τετ με τον Σεβαλιέ, ενώ μέχρι το τέλος οι Ιταλοί πίεσαν, χωρίς όμως να καταφέρουν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 87′ ο Κανσελιέρι αστόχησε προ κενής εστίας, ενώ στο 90’+2′ η κεφαλιά του Μπελανόβα κατέληξε στο δοκάρι και στη συνέχεια η μπάλα φάνηκε να περνάει ολόκληρη την γραμμή, με τους διαιτητές όμως να δείχνουν «παίζετε», με αποτέλεσμα το 2-1 να παραμένει ως το τέλος.