«Τρία στα τρία» και κορυφή στον Α΄ όμιλο τoυ Nations League A για την Πορτογαλία, που νίκησε 3-1 την Πολωνία στη Βαρσοβία. Γκολ Νο133 με την εθνική, στην συμμετοχή υπ΄αριθμόν 215 για τον Κριστιάνο Ρονάλντο, απόλυτο κάτοχο των αντίστοιχων παγκοσμίων ρεκόρ.

Στη Μούρθια και στο ντέρμπι του Δ΄ ομίλου, η κάτοχος του τροπαίου Ισπανία, επικράτησε 1-0 της Δανίας με σκόρερ τον Μάρτιν Θουμπιμέντι της Σοσιεδάδ, ο οποίος σημείωσε το πρώτο γκολ της καριέρας του με τη «La Roja». Για τον ίδιο όμιλο, στο Λέσκοβατς, η Σερβία υποδέχθηκε την Ελβετία και άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Ελβέντι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στη συνέχεια ο Μίτροβιτς απλοποίησε τα πράγματα για τους γηπεδούχους με τους οποίους βασικός ήταν ο Μακσίμοβιτς του Παναθηναϊκού.

Ήττα της Κύπρου (League C) στο ντεμπούτο του Σοφρώνη Αυγουστή στον πάγκο της. Χωρίς να καταφέρουν να προβάλλουν σοβαρή αντίσταση, οι Κύπριοι έχασαν 3-0 από τη Ρουμανία στη Λεμεσό, με το τελικό σκορ να έχει διαμορφωθεί ήδη από το 36ο λεπτό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής του Nations League:

LEAGUE A

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Κροατία – Σκωτία 2-1 (36΄ Ματάνοβιτς, 70΄ Κράμαριτς – 32΄ Κρίστι)

Πολωνία – Πορτογαλία 1-3 (78′ Ζιελίνσκι – 26΄ Μπ. Σίλβα, 37΄ Ρονάλντο, 88΄αυτ. Μπέντναρεκ)

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Ισραήλ – Γαλλία 1-4 (24′ Γκάντελμαν – 7′ Καμαβινγκά, 28′ Ενκουνκού, 87′ Γκεντζουζί, 89′ Μπαρκολά)

Ιταλία – Βέλγιο 2-2 (1′ Καμπιάσο, 24′ Ρετέγκι – 42΄Ντε Κάιπερ, 61′ Τροσάρ)

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Βοσνία – Γερμανία 1-2 (71΄ Ντζέκο – 30΄, 36΄ Ούνταβ)

Ουγγαρία – Ολλανδία 1-1 (32΄ Σάλαϊ – 83΄ Ντάμφρις)

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Σερβία – Ελβετία 2-0 (45+1΄αυτ. Ελβέντι, 61΄ Μίτροβιτς)

Ισπανία – Δανία 1-0 (79΄ Θουμπιμέντι)

LEAGUE B

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Τσεχία – Αλβανία 2-0 (3΄, 63΄ Κόρι)

Ουκρανία – Γεωργία 1-0 (35΄ Μούντρικ)

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Αγγλία – Ελλάδα 1-2 (87′ Μπέλιγχαμ – 49′, 90’+4 Παυλίδης)

Φινλανδία – Ιρλανδία 1-2 (17′ Πογιάνπαλο – 57′ Σκέιλς, 88′ Μπρέιντι)

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Αυστρία – Καζακστάν 4-0 (10′ Μπαουμγκάρτνερ, 53′ Λίνχαρτ, 56′ Ζάμπιτσερ, 79′ Σέιντλ)

Νορβηγία – Σλοβενία 3-0 (7′,62′ Χάαλαντ, 52′ Σόρλοτ)

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Ισλανδία-Ουαλία 2-2 (69΄ Τόμασον, 73΄ αυτ. Γουάρντ – 11΄ Τζονσον, 29΄ Γουίλσον)

Τουρκία-Μαυροβούνιο 1-0 (69΄ Καχβετσί)

LEAGUE C

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Εσθονία – Αζερμπαϊτζάν 3-1 (32΄ Γιάκοβλεβ, 45΄+2΄ Σινιάβσκι, 71΄ Σέιν – 45΄+1΄ πέν. Μπαριάμοφ)

Σλοβακία – Σουηδία 2-2 (45΄, 72΄ Στρέλετς – 25΄ Αγιάρι, 32΄ Σέμα)

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Λιθουανία – Κόσοβο 1-2 (84΄ Γκολουμπίτσκας – 20΄ Ζεργκόβα, 65΄ Κρασνίτσι)

Κύπρος – Ρουμανία 0-3 (16΄ Μαν, 25΄πεν. Μάριν, 36΄ Ντραγκούσιν)

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Βουλγαρία – Λουξεμβούργο 0-0

Λευκορωσία – Β. Ιρλανδία 0-0

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Νησιά Φαρόε – Αρμενία 2-2 (37′ Μπενγιαμίνσεν, 85′ Μπγιάρταλιντ – 44΄ Ζελαραγιάν, 90’+3 Μανβελιάν)

Λετονία – Β. Μακεδονία 0-3 (35′ Ατανάσοφ, 70′ Καμίλι, 90’+3 Ελμάς)