Προτείνει ο Ba-bet-o (κατά κόσμον Μπάμπης Παπαφιλιππάκης)

Επαληθεύτηκε η βασική μας δυάδα την Τετάρτη με το UNDER στο παιχνίδι της Γαλατάσαραϊ με την Τσέλσι και το Goal-Goal στο ματς της Σάλκε με τη Ρεάλ Μαδρίτης, όπου η «βασίλισσα» έκανε πραγματικό… πάρτι κι έτσι πήγαμε ταμείο, ελπίζοντας ότι το ίδιο θα συμβεί και σήμερα.

Βέβαια τη… σκυτάλη από τα παιχνίδια του Τσάμπιονς Λιγκ παίρνουν οι επαναληπτικοί  της φάσης των 32 του Europa League που μονοπωλούν στο σημερινό κουπόνι του ΟΠΑΠ.

Ο ΠΑΟΚ, έχοντας ηττηθεί με 1-0 στην Τούμπα από την Μπενφίκα, πάει για το… θαύμα στο «Ντα Λουζ» και υποχρεούται να ρισκάρει, προκειμένου να γυρίσει προς το μέρος του η πλάστιγγα της πρόκρισης.

Άλλωστε και ο Στέφενς στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου παραδέχτηκε ότι η ομάδα του θα πρέπει να ρισκάρει απέναντι στους «αετούς» της Λισαβόνας, που η νίκη τους αποφέρει το…. φτωχό 1.28.

Σε αυτό το παιχνίδι η επιλογή μας είναι τα 2-3 γκολ, καθώς οι δύο ομάδες διαθέτουν παίκτες που μπορούν να… ματώσουν τα δίχτυα.

Παράλληλα προβλέπουμε ότι οι γηπεδούχοι αναμένεται να βρουν χώρους στην άμυνα του «δικεφάλου» του Βορρά, από τη στιγμή που η ελληνική ομάδα θα πρέπει να κυνηγήσει το γκολ.

Το δεύτερο παιχνίδι που έχουμε επιλέξει από την δεύτερη τη τάξει διασυλλογική διοργάνωση του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου είναι αυτό ανάμεσα στη Γκενκ και την Ανζί.

Οι Βέλγοι στο πρώτο ματς απέσπασαν ισοπαλία χωρίς σκορ (0-0) στη Ρωσία και ως εκ τούτου έχουν τον πρώτο λόγο για την πρόκριση απέναντι στους «νταγκεστάνι», οι οποίοι θα έχουν δύσκολο έργο στην «Κρίσταλ Αρένα».

Σε αυτό το ματς θα πάμε με τα λίγα γκολ, δεδομένου ότι η Γκενκ σκοράρει σποραδικά, ενώ στην αντίπερα όχθη το βάρος στην άμυνα ρίχνουν και οι Ρώσοι, που είναι αρκετά αδύναμοι επιθετικά, πετυχαίνοντας γκολ με μεγάλη δυσκολία.

Οπότε η βασική μας επιλογή είναι το UNDER (1.60) στην εν λόγω αναμέτρηση, ενώ έχει τύχη και το No Goal (1.75).

Στη δεύτερη σημερινή μας δυάδα θα προτείνουμε τη νίκη από ημίχρονο (1 ημίχρονο-1 τελικό) της Τότεναμ η οποία έχοντας ηττηθεί με 1-0 από την Ντνιέπρ λογικά θα μπει δυνατά στον επαναληπτικό στο Λονδίνο και μπορεί να «καθαρίσει» το ματς από το πρώτο 45λεπτο, ενώ δυνατός μοιάζει και ο άσος της Νιούελς Ολντ Μπόις, απέναντι στη Νασιονάλ Μοντεβιδέο, για τους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες.