Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 2-0 της Μπράουνσβαϊγ με γκολ του Ρόμπεν στο 2ο και στο 30ο λεπτό. Οι Βαυαροί μετά από 14 αγωνιστικές βρίσκονται σε απόσταση τεσσάρων και επτά βαθμών από τη Λεβερκούζεν και την Ντόρτμουντ, αντίστοιχα.

Η Λεβερκούζεν με δύο γκολ του Μιν Σον και ένα του Κίσλινγκ έφτασε με άνεση στο 3-0 επί της Νυρεμβέργης. Νίκη πανηγύρισε και η Ντόρτμουντ, που κέρδισε εκτός έδρας 3-1 τη Μάιντς. Στο 70′ ο Ομπαμεγιάνγκ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Κλοπ, ωστόσο μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 με πέναλτι του Μότινγκ. Ο Λεβαντόφσκι στο 78′ και στο 90’ με δύο πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Στη φάση του πρώτου πέναλτι αποβλήθηκε ο Σότο για τη Μάιντς.

Στο παιχνίδι της αγωνιστικής Χόφενχαϊμ και Βέρντερ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 4-4, ενώ στο Βερολίνο Χέρτα και Άουγκσμπουργκ έμειναν στο 0-0.

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης