Η Μπάγερν Μονάχου «καθάρισε» γρήγορα το ματς στο Κίελο κόντρα στη «νεοφώτιστη» Χόλσταϊν, επικρατώντας με 6-1, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Bundesliga. Η ομάδα της Βαυαρίας με τρία γρήγορα γκολ των Μουσιάλα (1′), Κέιν (7′) (ο Αγγλος σταρ πέτυχε τελικά χατ τρικ) και Ρέμπεργκ (13′ αυτ.) δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στους γηπεδούχους, που παρέμειναν χωρίς βαθμό, έκανε το 3Χ3 και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, σ’ ένα ματς που θύμιζε περισσότερο μια δυνατή προπόνηση για τους παίκτες του Βενσάν Κομπανί.

Νωρίτερα, κανένα πρόβλημα δεν είχε η Μπάγερ Λεβερκούζεν στην έδρα της Χόφενχαϊμ και πήρε εύκολα τη νίκη με 4-1. Οι πρωταθλητές του Τσάμπι Αλόνσο κυριάρχησαν και πήραν τους τρεις βαθμούς, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βίκτορ Μπονιφέις, που πέτυχε δύο γκολ.

Στο μεταξύ η Λειψία δεν μπόρεσε να λυγίσει την αντίσταση, στην έδρα της, της Ουνιόν Βερολίνου (0-0) και έχασε μεγάλη ευκαιρία ν’ ανέβει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ενώ μεγάλη νίκη πέτυχε η Στουγκάρδη στην έδρα της Γκλάντμπαχ (3-1) με τον Ντεμίροβιτς να πετυχαίνει δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά (58′-61′).

Τέλος με «διπλό» έληξε και το ματς της Βόλφσμπουργκ με την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (1-2) με τον Μαρμούς να πετυχαίνει δύο γκολ και τον Κώστα Κουλιεράκη να είναι στον πάγκο των γηπεδούχων και να μπαίνει ως αλλαγή στο 88ο λεπτό.

Η 3η αγωνιστική:

Ντόρτμουντ-Χαϊντενχάιμ 4-2 (12′ Μάλεν, 17′, 41′ Αντεγιέμι, 90’+3′ πέν. Τσαν – 39′ Πιέρινγκερ, 74′ πέν. Μπρέουνινγκ)

Λειψία-Ουνιόν Βερολίνου 0-0

Χοφενχάιμ-Λεβερκούζεν 1-4 (37′ Μπερίσα-17′ Τεριέ, 30′, 75′ Μπονιφέις, 71′ πεν. Βιρτς)

Φράιμπουργκ-Μπόχουμ 2-1 (58′, 61′ Αντάμου-45′ Μποαντού)

Βόλφσμπουργκ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2 (76′ Μπακού-30′, 82′ Μαρμούς)

Γκλάντμπαχ-Στουτγκάρδη 1-3 (27′ Πλεά-21′ Ουντάβ, 58′, 61′ Ντεμίροβιτς)

Χόλσταϊν Κίελ-Μπάγερν Μονάχου 1-6 (82′ Γκίγκοβιτς-1′ Μουσιάλα, 7′, 43′, 90’+ πεν. Κέιν, 13′ αυτ. Ρέμπεργκ, 65′ Ολίσε)