Η Γαλλία είναι η νέα παγκόσμια πρωταθλήτρια στην κατηγορία των U20. Οι «τρικολορ» στον τελικό του Moυντιάλ της Τουρκίας, επικράτησαν το Σάββατο με 4-1 στα πέναλτι (σ.σ.: 0-0 η κανονική διάρκεια και η παράταση) της Ουρουγουάης στο «Αλί Σαμί Γεν» της Κωνσταντινούπολης, κατακτώντας έτσι το βαρύτιμο τρόπαιο για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Η Ουρουγουάη κατάφερε με εξαιρετική άμυνα να κρατήσει την καλύτερη επίθεση της διοργάνωσης, αυτή της Γαλλίας, μακριά από την εστία της. Άλλωστε το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό παιχνίδι σε όλη την κανονική του διάρκεια, με τις δύο ομάδες να «μετρούν» λιγοστές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ.

Η «σελέστε», πάντως, είχε μεγάλη ευκαιρία στο 20′ να γράψει το 1-0, όταν ο Λόπεζ μετά από λάθος της άμυνας βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Αρεόλα, αλλά ο τερματοφύλακας της Γαλλίας πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση. Στον αντίποδα, οι «τρικολόρ» έχασαν δύο ευκαιρίες στο 80′ και 86′ για να βρεθούν «αγκαλιά» με το τρόπαιο.

Με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και στην παράταση, καμία ομάδα δεν είχε μία αξιόλογη ευκαιρία και ο τίτλος οδηγήθηκε στα πέναλτι. Στη διαδικασία της “ρώσικης ρουλέτας” ο τερματοφύλακας της Γαλλίας, Αρεόλα, είπε «όχι» σε Βελάσκεζ και Αρασαέτα και η Γαλλία «σήκωσε» το τρόπαιο.

Γαλλία (Πιέρ Μανκόφσκι): Αρεόλα, Φουλκιέ, Ζουμά, Πογκμπά, Κοντογκμπιά, Σανογκό, Μπαεμπέκ (65’ Μποσετί (112’ Ενγκαντό)), Ντιν (115’ Πολομό), Σαρ, Βερετού, Τοβέν

Ουρουγουάη (Ζουάν Βερτζερί): Ντε Αμόρες, Βελάσκεζ, Σίλβα, Παΐς, Κριστόφορο, Λόπεζ, Λαξάλτ (70’ Αρασαέτα), Τζίνο, Ροντρίγκεζ, Χιμένεζ (84’ Βαρέλα), Αβενάτι