Αργεντινή και Νότια Αφρική συμβιβάστηκαν με μια συναρπαστική ισοπαλία (2-2) στη σύγκρουσή τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών στον 7ο όμιλο σήμερα (28/7) στο Ντάνεντιν, που κράτησε και τις δύο ομάδες «ζωντανές» στη διοργάνωση, αλλά ελαχιστοποίησε τις ελπίδες τους για πρόκριση.

Οι Νοτιοαμερικάνες έπρεπε να αντεπιτεθούν από το 2-0 αφού οι Αφρικανές σκόραραν με τη Λίντα Μοτλχάλο στο ημίωρο και την Τέμπι Κγκατλάνα στο 66ο λεπτό.

Η φάση του πρώτου γκολ ελέγχθηκε από το VAR, όπου διαπιστώθηκε ότι η Κγκατλάνα, η οποία έκανε την ασίστ καλυπτόταν από την τελευταία αμυντικό.

Παρά την προσεγμένη δουλειά της, η Αργεντινή φαινόταν ανίκανη να απειλήσει την Κάιλιν Σουάρτ στο τέρμα της Νοτίου Αφρικής και οι πρώτες της προσπάθειες στο τέρμα δεν έφτασαν μέχρι το δεύτερο ημίχρονο.

Όμως κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με το σουτ της Σοφία Μπράουν στο 74ο λεπτό και την κεφαλιά της Ρομίνα Νούνες πέντε λεπτά αργότερα.

Η ισοπαλία αφήνει και τις δύο ομάδες με έναν μόνο βαθμό-τον πρώτο της Νοτίου Αφρικής σε πέντε αγώνες Παγκοσμίου Κυπέλλου-και είναι πολύ απίθανο να προκριθούν από έναν όμιλο που περιλαμβάνει επίσης Σουηδία και Ιταλία, που παίζουν το Σάββατο.

Η Αργεντινή θα αντιμετωπίσει πλέον τη Σουηδία την Τετάρτη, ενώ η Νότια Αφρική παίζει ταυτόχρονα με την Ιταλία, με τις δύο ομάδες να αναζητούν μια ιστορική θέση στην πρώτη φάση των «16».