Στους προημιτελικούς του Kυπέλλου Ιταλίας προκρίθηκε η Μίλαν που νίκησε άνετα 3-1 τη Σπέτσια στο Σαν Σίρο, υπό το βλέμμα του νέου της τεχνικού, Κλάρενς Ζέεντορφ.

Τρεις ημέρες μετά το «πατατράκ» (ήττα με 4-3) από τη Σασουόλο, οι «ροσονέρι» κατάφεραν να πάρουν το εισιτήριο, με τον Κεϊσούκε Χόντα να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ (έγραψε το 3-0 στο 47΄, ενώ είχαν προηγηθεί τα τέρματα των Ρομπίνιο στο 28΄ και Πατσίνι στο 31΄).  Στις καθυστερήσεις μείωσε η Σπέτσια με τον Φεράρι.

(Tα γκολ του αγώνα)

Νωρίτερα, την πρόκριση είχε κατακτήσει και η Σιένα που θριάμβευσε 4-1 στην έδρα της Κατάνια. Παρότι ο Σεμπάστιαν Λέτο έδωσε προβάδισμα μόλις στο 4΄ στους γηπεδούχους, οι Παουλούτσι (24΄), Βαλιάνι (59΄) γύρισαν το ματς για τη Σιένα η οποία σκόραρε δις στις καθυστερήσεις με τους Πουλτζέτι (90΄+1), Ροσέτι (90΄+3).

(Το καταπληκτικό γκολ του Λέτο)

Τα αποτελέσματα της φάσης των «16» στο Κύπελλο Ιταλίας και τα ζευγάρια των προημιτελικών έχουν ως εξής:

Γιουβέντους-Αβελίνο 3-0
Φιορεντίνα-Κιέβο 2-0
Ρόμα-Σαμπντόρια 1-0
Ουντινέζε-Ίντερ 1-0
Λάτσιο-Πάρμα 2-1
Κατάνια-Σιένα 1-4
Μίλαν-Σπέτσια 3-0
(1) Νάπολι-Αταλάντα –Εναρξη 22:00–