Δύο πολύτιμους βαθμούς έχασε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον κυριακάτικο εκτός έδρας αγώνα της με την Κάρντιφ, με αποτέλεσμα να μην έχει αντίκρισμα η νίκη στο ντέρμπι με την Άρσεναλ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» δέχτηκαν γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από τους Ουαλούς, κι έτσι αρκέστηκαν στον βαθμό της ισοπαλίας (2-2), παραμένοντας στο -7 από την κορυφή.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες είχε ανοίξει το σκορ με τον Ρούνεϊ στο 15’, ωστόσο οι Ουαλοί ισοφάρισαν με τον Κάμπελ στο 33’.

Η Γιουνάιτεντ επανέκτησε το προβάδισμα στο 45ο λεπτό με τέρμα του Εβρά, ωστόσο υποχώρησε αναίτια στα τελευταία λεπτά και είδε τη νίκη να γλιστρά από τα χέρια της, μετά το γκολ του Κιμ.

Ο Νοτιοκορεάτης άσος της Κάρντιφ που μπήκε αλλαγή στο 77’ με κεφαλιά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων νίκησε την άμυνα των φιλοξενούμενων, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Κάρντιφ (Μάλκι ΜακΚέι): Μάρσαλ, Τέιλορ, Τέρνερ, Κόκερ, Τεοφίλ-Κατρίν, Μεδέλ, Γουίτινγχαμ, Κάουι, Ματς (77′ Κιμ), Οντεμβιγκί (65′ Νουν), Κάμπελ (84′ Κορνέλιους)

Μάντσεστερ Γ. (Ντέιβιντ Μόγιες): Ντε Χέα, Σμόλινγκ, Φέρντιναντ, Έβανς, Εβρά, Κλέβερλι, Φελαϊνί, Γιανουζάι (68′ Γουέλμπεκ), Βαλέντσια, Ρούνεϊ, Ερνάντες (73′ Γκιγκς)