Διαφήμιση του ποδοσφαίρου ήταν το ντέρμπι του Μερσεϊσάιντ ανάμεσα στην Έβερτον και στη Λίβερπουλ που διεξήχθη το Σάββατο στο «Γκούντισον Παρκ».

Οι δύο «συμπολίτισσες» αναδείχθηκαν ισόπαλες με το χορταστικό 3-3, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του αγγλικού πρωταθλήματος, και μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις.

Το ματς άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους φιλοξενούμενους, καθώς μόλις στο 5΄ πήραν προβάδισμα με τέρμα του Κουτίνιο. Εντούτοις οι «εφοπλιστες» αντέδρασαν άμεσα και τρία λεπτά αργότερα με γκολ του Μιραλάς ισοφάρισαν σε 1-1.

Στο 19΄ η Λίβερπουλ ανέκτησε εκ νέου το προβάδισμα με απίστευτη εκτέλεση φάουλ του Σουάρες, ο οποίος στο 34΄ δέχθηκε αντιαθλητικό φάουλ με τις τάπες από τον πρώην επιθετικό του Ολυμπιακού, που… γλίτωσε με κίτρινη κάρτα.

Η Έβερτον στο 72΄ κατάφερε να φέρει και πάλι το ματς στα ίσια (2-2) με τον Λουκάκου, ο οποίος 10 λεπτά αργότερα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς έκανε την ολική ανατροπή για τους γηπεδούχους.

Πάντως οι «ρεντς» με κεφαλιά του Στάριτζ στο 89΄ ισοφάρισαν σε 3-3, σώζοντας έτσι τον βαθμό.

Έβερτον: Χάουαρντ, Κόουλμαν, Τζαγκιέλκα, Ντιστέν, Μπέινς (50΄ Ντεουλοφέου), Μακάρθι, Μπάρι, Μπάρκλεϊ, Μιραλάς, Πίνααρ (83΄ Στόουνς), Λουκακού.

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Γκλεν Τζόνσον, Σκρτελ, Άγκερ, Φλάναγκαν, Λούκας Λέιβα (79΄ Στάριτζ), Τζέραρντ, Τζο Άλεν (69΄ Μόουζες), Χέντερσον, Κοουτίνιο, Λουίς Σουάρες.