Με πρωταγωνιστή τον Λουίς Ντίας, η Λίβερπουλ επικράτησε με το αγαπημένο της 2-0 στο «Άνφιλντ» της Μπρέντφορντ (με το ίδιο σκορ είχε επιβληθεί και στην πρεμιέρα στην έδρα της Ίπσουιτς), «ζευγαρώνοντας» τις νίκες της στο ξεκίνημα της Premier League.

Η ακροτελεύτια αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής είχε τη «σφραγίδα» του Κολομβιανού εξτρέμ, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 13′ και από δική του ασίστ στο 70′, ο Μο Σαλάχ έδωσε πρόωρο τέλος στο παιχνίδι.

Η συνεργασία Κόουλ Πάλμερ-Νόνι Μαντουέκε μετέτρεψε το… θρίλερ του α΄ ημιχρόνου στο «Μολινό» σε παράσταση για ένα ρόλο.

Οι δύο νεαροί άσοι της Τσέλσι «έβγαλαν μάτια» στο επιβλητικό 6-2 των «μπλε» επί της Γουλβς, για τη 2η αγωνιστική της Premier League, με τον 22χρονο Μαντουέκε να πετυχαίνει χατ-τρικ μέσα σε 15 λεπτά, από τρεις ασίστ του συνομήλικού του Πάλμερ, ο οποίος επιπλέον είχε σκοράρει στο α΄ ημίχρονο!

Οι «λύκοι» στο πρώτο μέρος βρήκαν απαντήσεις στα δύο γκολ των Λονδρέζων και, με τέρμα του Στραντ Λάρσεν στις καθυστερήσεις, πήγαν ισόπαλοι (2-2) στα αποδυτήρια, αλλά η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στη νέα γενιά της Τσέλσι.

Ο Έντσο Μαρέσκα χρησιμοποίησε ως αλλαγή τον νεοαποκτηθέντα Ζοάο Φέλιξ και ο Πορτογάλος ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό σκορ, ενώ από την άλλη πλευρά ο Ντανιέλ Ποντένσε πέρασε στο ματς στο 59΄.

Σε άλλο σημερινό αγώνα, Μπόρνμουθ και Νιούκαστλ ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο «Vitality», με τους «ανθρακωρύχους» να μην καταφέρνουν να διπλασιάσουν τις νίκες τους στο ξεκίνημα του αγγλικού πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι μάλιστα σκόραραν στις καθυστερήσεις με τον Ουαταρά, όμως με παρέμβαση του VAR το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του σκόρερ.

Η 2η αγωνιστική:

Μπράιτον-Μάντσεστερ Γ. 2-1 (32΄ Γουέλμπεκ, 90+5΄ Ζοάο Πέδρο – 60΄ Ντιαλό)

Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Χαμ 0-2 (67′ Σούτσεκ, 72′ Μπόουεν)

Φούλαμ-Λέστερ 2-1 (18′ Σμιθ-Ρόου, 70′ Ιβόμπι- 38′ Φαέ)

Μάντσεστερ Σίτι-Ίπσουιτς 4-1 (11′, 15′ πέν, 88′ Χάαλαντ – 14′ Ντε Μπρόιν – 7΄ Σμόντικς)

Σαουθάμπτον-Νότιγχαμ Φόρεστ 0-1 (70′ Γκιμπς – Γουάιτ)

Τότεναμ-Έβερτον 4-0 (14′ Μπισούμα, 25′,77′ Σον, 71′ Ρομέρο)

Άστον Βίλα-Άρσεναλ 0-2 (67′ Τροσάρ, 77′ Παρτέι)

Μπόρνμουθ-Νιούκαστλ 1-1 (37΄ Ταβερνιέρ – 77΄ Γκόρντον)

Γουλβς-Τσέλσι 2-6 (27΄ Ματέους Κούνια, 45+6΄ Στραντ Λάρσεν – 2΄ Τζάκσον, 45΄ Πάλμερ, 49΄, 58΄, 63΄ Μαντουέκε, 80΄ Φέλιξ)

Λίβερπουλ-Μπρέντφορντ 2-0 (13′ Ντίας, 70′ Σαλάχ)