Ο 18χρονος Χαν Κβανγκ Σονγκ έγινε χθες ο πρώτος παίκτης από τη Βόρεια Κορέα που σκόραρε στην ιταλική Serie A, όταν μείωσε (2-3) για την Κάλιαρι, στην αναμέτρηση με την Τορίνο.

Ο Χαν, ο οποίος πέρασε αλλαγή, δέκα λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της συνάντησης, σκόραρε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ η ομάδα του έχανε με 3-1 στη Σαρδηνία από την Τορίνο. «Είμαι τόσο ευτυχής για το πρώτο μου γκολ» ανέφερε ο Χαν σε τοπικά ΜΜΕ μετά τον αγώνα. « Είμαι καλά στην Κάλιαρι» πρόσθεσε.

Ο επιθετικός της Βόρειας Κορέας είχε κάνει το ντεμπούτο του ως αλλαγή, στη νίκη της Κάλιαρι με 3-1 στο Παλέρμο την περασμένη εβδομάδα. Ο Χαν ξεχώρισε το 2015, στο Μουντιάλ Under-17 στη Χιλή, όπου η Βόρεια Κορέα παρουσιάστηκε στους «16», όπως επίσης και έναν χρόνο νωρίτερα, στο U-16 Πρωτάθλημα Ασίας στην Ταϊλάνδη, όπου σκόραρε σε κάθε αγώνα εκτός από τον ημιτελικό και οδήγησε τους Βορειοκορεάτες στον τίτλο με νίκη 2-1 επί της Νότιας Κορέας. Ο Χαν είχε σημειώσει το πρώτο γκολ στον τελικό.