Μετά από δύο ισοπαλίες και μία ήττα, η Μόντσα βρέθηκε να χαμογελάει ενώπιον του κοινού της λίγο πριν το φινάλε, όταν προηγήθηκε με 1-0 της Ίντερ, αλλά ο Ντάμφρις την… προσγείωσε μετά από επτά λεπτά. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν το πρώτο εφετινό «τρίποντο» στα χέρια τους, μετά το τέρμα του Μότα στο 81΄, αλλά ο 28χρονος Ολλανδός, φρόντισε στο 88΄ να ισοφαρίσει και να γλιτώσει την ομάδα του από την πρώτη ήττα της στο εφετινό πρωτάθλημα της Serie A.

Επιβλητική η Νάπολι δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Κάλιαρι και πήρε εύκολα τη νίκη με 3-0 στη Σαρδηνία. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε πήρε τους τρεις βαθμούς με τα γκολ των Ντι Λορέντσο (18′), Κβαρατσχέλια (66′), Λουκάκου (71′) και Μπουοτζιόρνο (90’+), ανεβαίνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Από εκεί και πέρα, η Αταλάντα πήρε στο Μπέργκαμο, έστω δύσκολα, τη σημαντική νίκη κόντρα στη Φιορεντίνα με 3-2. Η ομάδα της Φλωρεντίας προηγήθηκε νωρίς με τον Μαρτίνες (15′), αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ρετέγκι (21′), οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά την πρωτοπορία με τον Κεν στο 32ο λεπτό, η Αταλάντα, όμως, ανέτρεψε το σκορ γρήγορα με δύο γκολ στο τελευταία λεπτά του Α’ μέρους με τους Ντε Κετελάρε (45′) και Λούκμαν (45’+).

Στο μεταξύ η Τορίνο δεν μπόρεσε να λυγίσει την αντίσταση της Λέτσε, χάνοντας την ευκαιρία να περάσει μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Νωρίτερα, η Ρόμα ήταν έτοιμη να πανηγυρίσει σήμερα την πρώτη φετινή νίκη της, μετά από δύο ισοπαλίες και μια ήττα, αλλά στις καθυστερήσεις ισοφαρίστηκε στη Γένοβα από την τοπική Τζένοα σε 1-1.

Η ομάδα της Ρώμης ήταν και πάλι μέτρια αγωνιστικά και προηγήθηκε χάρη στο γκολ του Αρτέμ Ντόβμπικ στο 37ο λεπτό του αγώνα στο στάδιο «Λουίτζις Φεράρις». Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Ουκρανού φορ, ο οποίος αποκτήθηκε το καλοκαίρι από την ισπανική Τζιρόνα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντε Βίντερ.

Η 4η αγωνιστική:

Κόμο-Μπολόνια 2-2 (5′ αυτ. Κασάλε, 53′ Κουτρόνε-76′ Κάστρο, 90’+ Ιλινγκ-Τζούνιορ)

Έμπολι-Γιουβέντους 0-0

Μίλαν-Βενέτσια 4-0 (2′ Ερνάντες, 16′ Γκάμπια, 25′ πέν. Πούλισικ, 29′ πέν. Εϊμπραχαμ)

Τζένοα-Ρόμα 1-1 (90’+ Ντε Βίντερ-37′ Ντόβμπικ)

Αταλάντα-Φιορεντίνα 3-2 (21′ Ρετέγκι, 45′ Ντε Κετελάρε, 45’+ Λούκμαν-15′ Μαρτίνες, 32′ Κεν)

Τορίνο-Λέτσε 0-0

Κάλιαρι-Νάπολι 0-4 (18′ Ντι Λορέντσο, 66′ Κβαρατσχέλια, 71′ Λουκάκου, 90’+ Μπουοτζιόρνο)

Μόντσα-Ίντερ 1-1 (81′ Μότα – 88′ Ντάμφρις)