Για λογαριασμό της… Αλβανίας «δούλεψαν» το βράδυ της Πέμπτης η Ιταλία και η Ισπανία.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν βαθμούς στο Τορίνο (αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1) στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των προκριματικών του Μουντιάλ 2018 κι έτσι οι Αλβανοί, περνώντας με το επαγγελματικό 2-0 από την έδρα του Λίχτενσταϊν, έκαναν το «2 στα 2» στον όμιλο και  φιγουράρουν πλέον μόνοι πρώτοι.

(Το εύστοχο πέναλτι του Ντε Ρόσι)

Η υπεροχή των «φούριας ρόχας» μετουσιώθηκε σε γκολ στο 55ο λεπτό όταν ο Βιτόλο, εκμεταλλεύτηκε την γκάφα του Μπουφόν και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, ωστόσο οι «ατζούρι» κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 82ο λεπτό με πέναλτι του Ντε Ρόσι.

(Το γκολ της Ισπανίας)
Από εκεί και πέρα εύκολες εκτός έδρας νίκες πέτυχαν η Σερβία (3-0 τη Μολδαβία) και Κροατία (6-0 το Σαράγεβο), ενώ νικηφόρα πέρασε από τα Σκόπια (2-1) και το Ισραήλ.

Χορταστικά σε γκολ ήταν τα ματς Αυστρία-Ουαλία και  Τουρκία-Ουκρανία, καθώς αμφότερα έληξαν με σκορ 2-2, ενώ έστω και με το ισχνό 1-0 η Ιρλανδία πήρε το τρίποντο απέναντι στην Γεωργία.

Τέλος η Ισλανδία με χρυσό σκόρερ τον Σίγκουρσον στις καθυστερήσεις επικράτησε με 3-2 της Φινλανδίας και έφτασε τους 4 βαθμούς, που την ανέβασαν στην πρώτη θέση, όπου συγκατοικεί με την Κροατία.

Τα αποτελέσματα των αγώνων της Πέμπτης για τη 2η αγωνιστική των προκριματικών:

Πέμπτη 6/10

Αυστρία – Ουαλία 2-2 (28′ και 48′ Αρναούτοβιτς / 22′ Τζο Άλεν, 45’+1 αυτ. Βίμερ)

Μολδαβία – Σερβία 0-3 (19′ Κόστιτς, 37′ Ιβάνοβιτς, 59′ Τάντιτς)

Ιρλανδία – Γεωργία 1-0 (56′ Κόουλμαν)

Σκόπια – Ισραήλ 1-2 (63′ Νεστορόβσκι / 25′ Χεμέντ, 43′ Ταλ Μπεν Χαΐν ΙΙ)

Ιταλία – Ισπανία 1-1 (82′ πέν. Ντε Ρόσι / 56′ Βιτόλο)

Λίχτενσταϊν – Αλβανία 0-2 (11′ αυτ. Γέχλε, 71′ Μπάλαϊ)

Ισλανδία – Φινλανδία 3-2 (37′ ‘Αρνασον, 91′ Φινμπόγκασον, 96′ Ρ.Σίγκουρτσον / 21′ Πούκι, 39’ Λουντ)

Τουρκία – Ουκρανία 2-2 (45’+1 Οζάν Τουφάν, 81′ Τσαλχάνογλου / 24′ πέν. Γιαρμόλενκο, 27′ Κράβετς)

Κόσοβο – Κροατία 0-6 (6′, 24′ και 35′ Μάντζουκιτς, 68′ Μίτροβιτς, 83′ Πέρισιτς, 92′ Κάλινιτς)

6. Κόσοβο 1 (1-6)

*Οι πρώτοι των ομίλων προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018, οι 8 καλύτεροι δεύτεροι μετά από κλήρωση θα παίξουν μπαράζ (4 ζευγάρια σε ματς μέσα-έξω) και οι 4 νικητές θα προκριθούν στα τελικά της Ρωσίας

**Σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς