Με εκτός έδρας νίκες ξεκίνησαν τόσο η Λάτσιο όσο και η Αταλάντα τη φετινή τους πορεία στο Καμπιονάτο.

Η ομάδα της Ρώμης μπορεί να βρέθηκε να χάνει στην έδρα της Έμπολι, ωστόσο στη συνέχεια έφερε τα πάνω-κάτω και εν τέλει επικράτησε με 3-1 σκορ.

Με τον Μαουρίτσιο Σάρι πλέον στον πάγκο και τον Πέδρο στην αρχική ενδεκάδα, οι «λατσιάλι» έφτασαν στην ανατροπή και μάλιστα από το πρώτο μέρος.

Η Έμπολι έκανε το… λάθος να προηγηθεί με τον Φίλιπο Μπαντινέλι, ωστόσο η Λάτσιο αντέδρασε κι έφτασε στη νίκη με την κεφαλιά του Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, το σουτ του Μανουέλ Λατσάρι και το πέναλτι του Τσίρο Ιμόμπιλε.

Στο «Στάντιο Ολίμπικο», η Τορίνο έφτασε κοντά στο να πάρει βαθμό από την Αταλάντα, ωστόσο η τελευταία εν τέλει πήρε τη νίκη με 2-1.

Οι «μπεργκαμάσκι» πήραν το προβάδισμα από νωρίς, με τον Λουίς Μουριέλ να ανοίγει το σκορ εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Γιόζιπ Ίλισιτς.

Ο Ιβάν Τζούριτς πέρασε στο ματς τον Αντρέα Μπελότι και ο διεθνής Ιταλός φορ δικαίωσε τον προπονητή του λίγο αργότερα, ισοφαρίζοντας με ψηλοκρεμαστό σουτ για τη «γκρανάτα» σε 1-1.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ωστόσο, ο 20χρονος Ρομπέρτο Πίκολι – που επίσης είχε περάσει ως αλλαγή – έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι.