Τη δεύτερη διαδοχική νίκη της και τρίτη εφετινή στην εφετινή LaLiga, πανηγύρισε στη Μαδρίτη η Ατλέτικο, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος. Οι «ροχιμπλάνκος» πέρασαν ένα ήσυχο βράδυ απέναντι στη Βαλένθια και με το τελικό 3-0 κράτησαν τις «νυχτερίδες» στο… βυθό της κατάταξης.

Ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και δύο στο δεύτερο ήταν αρκετά για την Ατλέτικο, προκειμένου να πάρει το «τρίποντο» και να παραμείνει στο «κυνήγι» της κορυφής, με τον Γκάλαχερ να ανοίγει το σκορ στο 39΄ και τον Γκριεζμάν να «σφραγίζει» τη νίκη στο 54΄. Το… κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Αλβάρες στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η 5η αγωνιστική:

Μπέτις-Λεγανές 2-0 (74′ Εζαλζουλί, 86′ Βίτορ Ρόκε)

Μαγιόρκα-Βιγιαρεάλ 1-2 (57′ αυτ. Αλμπιόλ-27′ Κόστα, 90’+ Πέρες)

Εσπανιόλ-Αλαβές 3-2 (21′, 56′ 63′ πεν. Πουάδο-35′ Κονέτσνι, 68′ Τενάλια)

Σεβίλη-Χετάφε 1-0 (27′ Νάβας)

Σοσιεδάδ-Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (58′ πέν. Βινίσιους Τζούνιορ)

Θέλτα-Βαγιαδολίδ 3-1 (22′ Αλβαρες, 36′ Ιγκλέσιας, 90’+ Δουβίκας-50′ Μόρο)

Τζιρόνα-Μπαρτσελόνα 1-4 (80′ αυτ. Γκαρσία-30′, 37′ Γιαμάλ, 47′ Ολμο, 64′ Πέδρι)

Λας Πάλμας-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-3 (58′ Ραμίρεζ, 83′ Μουνιόθ-7′ Σάνσετ, 30′ Ν. Γουίλιαμς, 76′ Παρέδες)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Βαλένθια 3-0 (39′ Γκάλαχερ, 54′ Γκριεζμάν, 90+4′ Αλβάρες)