Όπως ακριβώς είχε κάνει και την 3η αγωνιστική στην έδρα της Λας Πάλμας, στο ίδιο λεπτό (68ο) και με τον ίδιο τρόπο (πέναλτι), ο Βινίσιους Τζούνιορ βρήκε για 2η φορά το δρόμο προς τα δίχτυα στη La Liga για λογαριασμό της Ρεάλ Μαδρίτης.

Η μόνη διαφορά είναι ότι με το σημερινό του τέρμα άνοιξε το δρόμο στη «βασίλισσα» για να φύγει με «διπλό» από το Σαν Σεμπαστιάν (2-0), ενώ εκείνο με τη Λας Πάλμας είχε «σώσει την παρτίδα» με το τελικό (1-1).

Ένα γκολ που χρειαζόταν πάρα πολύ ο διεθνής Βραζιλιάνος επιθετικός, μετά την κριτική που δέχεται για το μέτριο ξεκίνημα που πραγματοποιεί στο ξεκίνημα της σεζόν. Ήταν το δεύτερό του στο πρωτάθλημα και λίγο αργότερα ήρθε ο Εμπαπέ και αυτός από την «άσπρη βούλα» να «γράψει» το τελικό σκορ και να χαρίσει στην ομάδα του Κάρλο Αντσελότι τη δεύτερη σερί νίκη της και τρίτη στο πρωτάθλημα.

Παράλληλα, το αποτέλεσμα αυτό στην «χώρα των Βάσκων» ανεβάζει στα ύψη τη ψυχολογία των «μερένχες» ενόψει του πρώτου ματς που θα δώσουν στο Champions League το βράδυ της ερχόμενης Τρίτης (17/9) στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» με τη Στουτγκάρδη.

Με το γκολ του Χεσούς Νάβας στο 27ο λεπτό η Σεβίλη λύγισε στην έδρα της την αντίσταση της Χετάφε και πήρε την πρώτη φετινή νίκη της (1-0), ενώ νωρίτερα η Εσπανιόλ με το χατ τρικ του Χάβι Πουάδο πήρε μεγάλο «τρίποντο» με 3-2 επί της Αλαβές.

Σπουδαία νίκη και για τη Βιγιαρεάλ με διπλό στην έδρα της Μαγιόρκα (2-1).