Η Λεγανές δείχνει στο ξεκίνημα της LaLiga ότι «ήρθε για να μείνει» στα μεγάλα σαλόνια του ισπανικού ποδοσφαίρου.

Μετά την εκτός έδρας ισοπαλία της πρεμιέρας με την Οσασούνα (1-1), απόψε νίκησε με 2-1 τη Λας Πάλμας στο «Μουνισιπάλ ντε Μπουτάρκε» και με το πρώτο εφετινό της «τρίποντο» μπορεί απόλυτα δικαιολογημένα να αισιοδοξεί για το μέλλον της στην κατηγορία.

Στο «Μεντιθορόθα», Αλαβές και Μπέτις «κόλλησαν» στο 0-0, με τις δύο ομάδες να παραμένουν χωρίς νίκη μετά από δύο αγωνιστικές. Οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες στο 86ο λεπτό, λόγω της αποβολής του Σέντλαρ, ωστόσο, στο μικρό χρονικό διάστημα που απέμενε για τη λήξη οι Ανδαλουσιάνοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική τους υπεροχή.

Το γκολ του Βαλβέρδε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και των Μπραχίμ Ντίας και Εντρικ στο 88΄ και στις καθυστερήσεις (90’+6) έδωσαν τη δυνατότητα στη Ρεάλ Μαδρίτης να επικρατήσει με 3-0 της Βαγιαδολίδ στο «Μπερναμπέου» και να πανηγυρίσει με αυτό τον τρόπο την πρώτη εφετινή της νίκη στη LaLiga.

Οι «μερένχες» που προέρχονταν από τη γκέλα της πρεμιέρας (εκτός έδρας) με τη Μαγιόρκα, παρατάχθηκαν χωρίς τον τραυματία Τζουντ Μπέλιγχαμ και δυσκολεύτηκαν αρκετά απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα της Βαγιαδολίδ.

Τελικά βρήκαν τον τρόπο στο 50′ να σκοράρουν με τον Φεντερίκο Βαλβέρδε μετά από πάσα του Ροντρίγο και δύο λεπτά πριν το φινάλε με τον Μαροκινό Ντίας (πήρε την θέση του Γκιουλέρ) να «κλειδώσουν» το πρώτο τους «τρίποντο» στην προσπάθεια που θα κάνουν κι εφέτος για να κάνουν το back to back στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Το «κερασάκι στην τούρτα» πέτυχε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο νεοαποκτηθείς Βραζιλιάνος, Έντρικ, ο οποίος αντικατέστησε τον Μπαπέ στο 87′ και πανηγύρισε το «παρθενικό» του γκολ σε επίσημο ματς με τη «βασίλισσα».

Η 2η αγωνιστική:

Θέλτα-Βαλένθια 3-1 (23΄ Μινγκέθα, 28΄ Άσπας, 60΄ Μπελτράν – 14΄ Λόπεθ)

Σεβίλλη-Βιγιαρεάλ 1-2 (45+6΄ Λουκεμπακιό – 2΄ Χρούνεφελντ, 90+5′ Πέρεθ)

Οσασούνα-Μαγιόρκα 1-0 (55′ Ρούμπεν Γκαρσία)

Μπαρτσελόνα-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-1 (24′ Γιαμάλ, 75′ Λεβαντόφσκι – 42′ πέν. Σανσέτ)

Εσπανιόλ-Σοσιεδάδ 0-1 (80΄ Κούμπο)

Χετάφε-Ράγιο Βαγεκάνο 0-0

Ρεάλ Μαδρίτης-Βαγιαδολίδ 3-0 (50΄ Βαλβέρδε, 88′ Μπραχίμ Ντίας, 90’+6 Εντρικ)

Λεγανές-Λας Πάλμας 2-1 (71′ Κρους, 85′ Φρανκέσα – 90’+3 Ραμίρες)

Αλαβές-Μπέτις 0-0