Για δεύτερο διαδοχικό ματς στο νέο «Σαν Μαμές» η Μπιλμπάο βρέθηκε πίσω στο σκορ, ωστόσο το τελευταίο σφύριγμα τη βρήκε να παίρνει τη νίκη.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, μετά το ματς με τη Θέλτα (3-2) νίκησε με ανατροπή 2-1 την Μπέτις την Πέμπτη κι έφτασε τους 12 βαθμού, ανεβαίνοντας στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Οι Βάσκοι έχασαν πέναλτι στο 59ο λεπτό με τον Μπενιάτ και μάλιστα τρία λεπτά αργότερα βρέθηκαν να χάνουν, μετά το τέρμα του Χόρχε Μολίνα.

Ο Ντε Μάρκος μπήκε στο ματς στο 70′ και στο 73′ ισοφάρισε δίνοντας το σύνθημα της αντεπίθεσης για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έφτασαν στην ανατροπή με γκολ του Σαν Χοσέ στο 82′.

Μπιλμπάο: Ιραϊθόθ, Ιραόλα, Σαν Χοσέ, Γουρπέγκι, Λαπόρτ, Μίκελ Ρίκο, Αντέρ Ερέρα (70′ Ντε Μάρκος), Μπενιάτ, Σουσαέτα (74′ Μουνιαΐν), Ιμπάι Γκόμεθ (87′ Ιτουράσπε), Αντούριθ.

Μπέτις: Σάρα, Χάβι Τσίκα, Αντόνιο Αμάγια, Παουλάο, Νάτσο, Τσάβι Τόρες, Χαβιέρ Ματίγια (57′ Βερντού), Σάλβα Σεβίγια (51′ Λορένσο Ρέγες), Χουανφράν, Τσούλι (73′ Μαμπουατί), Χόρχε Μολίνα.