Η Μπαρτσελόνα του Χάνσι Φλικ είναι μια άλλη Μπαρτσελόνα, μια ασταμάτητη Μπαρτσελόνα. Η ομάδα της Βαρκελώνης έδωσε ένα ακόμη ποδοσφαιρικό «σόου», διαλύοντας τη Τζιρόνα με 4-1, για την 5η αγωνιστική της La Liga, κάνοντας το 5Χ5.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των «μπλαουγκράνα» το παιδί-θαύμα, ο Λαμίν Γιαμάλ, ο οποίος διέλυσε την αντίπαλη άμυνα, πετυχαίνοντας δύο γκολ (30′, 37′), ενώ τα άλλα τέρματα σημείωσαν οι Ολμο (47′) και Πέδρι (64′).

Αξίζει να σημειωθεί πως το σκορ θα μπορούσε να έχει πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις, αν δεν ήταν ο Καζανίγκα να κάνει απίστευτες αποκρούσεις στις… κατά κύματα επιθέσεις της Μπαρτσελόνα. Η ομάδα του Φλικ έχει την καλύτερη επίθεση στο πρωτάθλημα, με 17 γκολ, και μια από τις καλύτερες άμυνες, έχοντας δεχτεί μόλις τρία γκολ.

Νωρίτερα, η Θέλτα κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Βαγιαδολίδ και να πάρει στο Βίγκο τη σημαντική νίκη με 3-1 επί της Βαγιαδολίδ. Ο Τάσος Δουβίκας ήταν στον πάγκο των γηπεδούχων, μπήκε στον αγώνα στο 68ο λεπτό και κατάφερε να σφραγίσει τη νίκη, πετυχαίνοντας το τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις.