Mε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει, ως είθισται άλλωστε, «πράματα και θάματα» στο παρκέ οι Μιλγουόκι Μπακς πέρασαν νικηφόρα από τη Νέα Υόρκη, επικρατώντας με 109-95 των Νικς ανήμερα των Χριστουγέννων.
Ο Έλληνας σούπερ σταρ των «ελαφιών» σε 35:11 συμμετοχής σημείωσε 30 πόντους (13/19 δίποντα, 4/7 βολές), μάζεψε 14 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, είχε 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα, βάζοντας έτσι φαρδιά πλατιά την υπογραφή του σε ακόμη μία επικράτηση της ομάδας του.

Tα κατορθώματα του Αντετοκούνμπο κόντρα στους Νικς:

Στο πρώτο τους παιχνίδι ανήμερα των Χριστουγέννων από το μακρινό 1977 οι Μπακς μπήκαν ορεξάτοι (2-10 στο 4′), αλλά οι Νικς «ροκάνισαν» τη διαφορά γρήγορα και ανέτρεψαν το σκηνικό.
Ο «Greek Freak» πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 8′ (18-12) και στην πρώτη περίοδο ο πίνακας του σκορ έγραφε 24-22, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ «ζεστάθηκε» στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, έγινε διψήφιος στο 15′ και οδήγησε την ομάδα του Μιλγουόκι (29-34).

Όμως, τα 3/18 τρίποντα των φιλοξενούμενων δεν τους επέτρεψαν να πάρουν μεγάλο προβάδισμα στο ημίχρονο (46-48).
Ύστερα από 24′ παιχνιδιού ο Γιάννης είχε 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Νόα Βόνλε να παίζει εξαιρετική άμυνα πάνω του. Από τους γηπεδούχους ξεχώριζαν οι Ένες Καντέρ – Κέβιν Νοξ, ενώ ο Τιμ Χάρνταγουεϊ Τζ. μετρούσε 12 πόντους με 4/14 σουτ.

Η άμυνα της ομάδας του Μάικ Μπουντενχόλζερ «έσφιξε», ο Αντετοκούνμπο άρχισε να νιώθει ακόμα πιο άνετος στο «Madison Square Garden» και οι Μπακς ξέφυγαν (56-65 στο 30′).

Μάλιστα, με τον «Κούνμπο» να έχει 5/5 σουτ στην τρίτη περίοδο, τα «ελάφια» πήραν το πρώτο διψήφιο προβάδισμα της βραδιάς (58-69) και διατήρησαν το προβάδισμά τους, εδραιώνοντας την κυριαρχία τους (61-77 στο 34′ και 68-84 στο 36′).

Η αμυντική λειτουργία της τρίτης περιόδου και υπεροχή στην επίθεση με τον «καυτό» Γιάννη έδωσαν στους Μπακς ένα… μαξιλαράκι ασφαλείας για το τέταρτο δωδεκάλεπτο (+16), το οποίο οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν με ευκολία, παρά το γεγονός πως άνοιξαν το ροτέισόν τους.

Έτσι, οι παίκτες του Μπουντενχόλζερ δεν έχασαν λεπτό τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν σε ένα άνετο διπλό με 109-95 σκορ.