Η Γιουβέντους επικράτησε την Τετάρτη με το ευρύ 3-0 της Ντόρτμουντ στη Γερμανία και προκρίθηκε με δύο νίκες επί των Γερμανών στους «8» του Champions League, ενώ επίσης με δύο νίκες (1-0 απόψε) η Μπαρτσελόνα πήρε το εισιτήριο κόντρα στην Μάντσεστερ Σίτι.

Στη Γερμανία τα γκολ της «Βέκια Σινιόρα» πέτυχαν ο Τέβες (3’, 79’) και Μοράτα (70’). Στο «Καμπ Νου» για τους «μπλαουγκράνα» σκόραρε ο Ράκιτιτς (31’), ενώ για την Σίτι αστόχησε σε πέναλτι ο Αγκουέρο στο 78’.

Στην αναμέτρηση στο «Ζίγκναλ Ιντούνα Παρκ» ο κεραυνός του Κάρλος Τέβες από περίπου 25 μέτρα, μόλις στο 3ο λεπτό, έδωσε ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του Αλέγκρι, σε συνδυασμό πάντα με το αποτέλεσμα του πρώτου ματς.

Ο Αργεντινός άσος, από σκόρερ έγινε δημιουργός στο δεύτερο γκολ της πρωταθλήτριας Ιταλίας, το οποίο έβαλε «ταφόπλακα» στις ελπίδες των Βεστφαλών για την ανατροπή.

Πιο συγκεκριμένα στο 70ο ο Τέβες έδωσε την ασίστ στον Αλβάρο Μοράτα, ο οποίος έγραψε το 2-0. ενώ εννέα λεπτά αργότερα και ο «Καρλίτο» χτύπησε για δεύτερη φορά και μετέτρεψε σε θρίαμβο τη νίκη-πρόκριση των «μπιανκονέρι».

Όσον αφορά στο ματς του «Καμπ Νου», η Μπαρτσελόνα με παρακαταθήκη τη νίκη της με 2-1 από το πρώτο ματς, πήρε σχετικά άνετα το εισιτήριο για τους «8».

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Νεϊμάρ «σημάδεψε» το δεξί δοκάρι του Χαρτ, ενώ ο Μέσι στο 31΄ έβγαλε εκπληκτικά τον Ράκιτιτς απέναντι στον Χαρτ, με τον Κροάτη μέσο να περνά την μπάλα από πάνω του και να σημειώνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Η Μπαρτσελόνα είχε δεύτερο δοκάρι, με τον Σουάρες στο 44΄, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο αγώνας απόκτησε τρελό ρυθμό, με τον γκολκίπερ των «πολιτών» να έχει αρκετή δουλειά από την «πολιορκία» των Μέσι και Νεϊμάρ στα καρέ του.

Από την πλευρά της η Σίτι είχε ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 78ο λεπτό, όταν και κέρδισε πέναλτι, ωστόσο ο Αγουέρο νικήθηκε από τον Τερ Στέγκεν.

Μπαρτσελόνα-Μάντσεστερ Σίτι 1-0

Γκολ: 31′ Ράκιτιτς
78′ έχασε πέναλτι ο Αγκουέρο

Κίτρινες: Ντάνι Άλβες – Φερναντίνιο, Νασρί, Κολάροφ, Σίλβα, Ντεμικέλις

Κόκκινες:

Μπαρτσελόνα (Ενρίκε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Μασκεράνο, Ζόρντι Άλμπα, Ντάνιελ Άλβες, Ματιέ, Ράκιτιτς (84′ Ραφίνια), Ινιέστα, Σουάρες, Μέσι, Νεϊμάρ.